HS.fi - Äänestys

ÄÄNESTYS

Uusia lajeja olympialaisiin

Julkaistu: 9.10.2009

Olympialaisissa kilpaillaan vuodesta 2016 alkaen myös golfissa ja rugbyssä. KOK hyväksyi nämä lajit kisaohjelmaan lokakuussa.

Uusien lajien innottamana HS.fi:ssä järjestettiin äänestys, jossa kysyttiin lukijoiden mielipidettä siitä, minkä lajien pitäisi olla mukana kisoissa. Päätöksen pohjaksi oli laadittu lista erilaisista lajeista, jotka eivät olympiaohjelmassa ole.

Äänestyksen suurin suosikki oli salibandy runsaan neljänneksen potillaan. Yllättävän paljon kannatusta sai näkemys, jonka mukaan lajeja pitäisi ennemminkin vähentää mammuttimaisiksi paisuneista olympialaisista.

KOK:n kriteerejä ovat muun muassa lajin harrastaminen maailmanlaajuisesti ja kilpailutoiminnan taso. Osa HS:n ehdokaslistalla olevista lajeista ei näitä kriteerejä täytä, mutta keskustelu olympialaisten lajikirjosta jatkuu.

Keskustele uusista olympialajeista



Äänestys on päättynyt.
Graafi
Minkä lajin haluaisit kesäolympialaisten ohjelmaan?
1
Salibandy 27%
(899 ääntä)
2
Suunnistus 17%
(553 ääntä)
3
Muu, mikä? 15%
(485 ääntä)
4
Keilailu 9%
(289 ääntä)
5
Tanssi 7%
(232 ääntä)
6
Futsal 7%
(221 ääntä)
7
Karate 5%
(155 ääntä)
8
Squash 4%
(116 ääntä)
9
Formula 1 3%
(107 ääntä)
10
Rullalautailu 3%
(89 ääntä)
11
Biljardi 2%
(73 ääntä)
12
Pokeri 2%
(71 ääntä)

Vastanneita 3290

Helsingin Sanomat
hs.online@hs.fi