16.3.2007 13:14
Suurin osa kansanedustajaehdokkaista sallisi rekisteröidyssä parisuhteessa eläville nais- ja miespareille nykyistä laajemmat oikeudet adoptoida.
Lähes 40 prosenttia Sanoman vaalikoneeseen vastanneista ehdokkaista antaisi nais- ja miespareille samat oikeudet kuin avioliitossa eläville. Tämä tarkoittaa sitä, että homo- ja lesboparit voisivat adoptoida lapsia samoin perustein kuin heteroparit.
Noin 25 prosenttia vastanneista sallisi rekisteröidyille pareille vain perheen sisäisen adoption. Tällöin toinen puolisoista voisi adoptoida kumppaninsa lapsen ja saisi samat oikeudet kuin juridisella vanhemmalla. 36 prosenttia ehdokkaista ei sallisi minkäänlaista adoptiota samaa sukupuolta oleville pareille.
Suurin osa eduskuntapuolueiden johtajista kannattaa adoptio-oikeuksien laajentamista. Vain Päivi Räsänen (kd) ja Timo Soini (perus) vastustavat.
Kolmen suurimman puolueen johtajista vain Eero Heinäluoma (sd) antaisi rekisteröidyille pareille samat oikeudet kuin avioliitossa eläville.
"Pidemmän päälle on vaikea tehdä jakoa aviosuhteen mukaan. Tärkeintä on lapsen edun toteutuminen", hän perustelee.
Jyrki Katainen (kok) ja Matti Vanhanen (kesk) sallisivat vain perheen sisäisen adoption.
Vanhanen ei ole mukana Sanoman vaalikoneessa, koska jätti vastaamatta kysymykseen hallituspohjasta.
Vanhanen on rennommalla linjalla kuin suurin osa keskustan ehdokkaista, joista yli puolet vastustaa adoptio-oikeuksien laajentamista. Noin joka kolmas keskustalaisista kuitenkin sallisi perheen sisäisen adoption ja noin joka kymmenes antaisi nais- ja miespareille samat oikeudet kuin avioliitossa eläville.
Keskustan ehdokkaat suhtautuvat laajentamiseen eduskuntapuolueista kolmanneksi vastahankaisimmin. Heitä nihkeämpiä ovat vain kristillisdemokraatit ja perussuomalaiset.
Vihreät ajavat adoptio-oikeuksia selkeästi innokkaimmin: lähes 98 prosenttia kannattaa oikeuksien laajentamista.
Naiset suhtautuvat oikeuksien laajentamiseen myönteisemmin kuin miehet. Noin 75 prosenttia naisehdokkaista kannattaa laajentamista, miesehdokkaista 56 prosenttia.
Yle: Keskustan johto vahvistunut 16.3.2007
Heinäluoma: Viimeksikin Sdp:n kannatus mitattiin alakanttiin 16.3.2007
Katainen: Ylen kysely ennustaa aina alakanttiin 16.3.2007
Mainostutkimus: SAK:n sai hyllytetyllä mainoksella 200 000 euron edestä ilmaista huomiota 16.3.2007
TAUSTAJuridiseksi vanhemmaksi 16.3.2007
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi
HS Digilehti on Helsingin Sanomien painetun lehden sisältö verkossa.
Kun ostat päivän HS Digilehden, voit lukea verkossa myös tuoreimman Nyt-liitteen ja Kuukausiliitteen. Digilehtien ja paperi-lehtien sisältö on sama kannesta kanteen.