9.6.2004 0:00
Saksan valtakunnanmarsalkka Herman Göring lahjoitti 1941 Suomen ilmavoimille 15 käytettyä Dornier Do 17 Z -pommikonetta ja 300 000 kiloa pommeja.
Suurhyökkäyksen alettua 9. 6. 1944 Lentorykmentti 4 sai heti käskyn valmistautua hyökkäämään kaikin voimin Karjalan Kannakselle. Sää esti kuitenkin pommituslennot. Kun kuusi Dornieria pääsi 11. 6. 1944 huonosta säästä huolimatta ilmaan, ne kokivat sodan pahimmat tappiot, kun kolme niistä ammuttiin alas.
Dornier Do 17 oli keskiraskas pommitus- ja tiedustelukone. Nelipaikkaisessa ohjaamossa olivat lentäjä ja tähystäjä ja heidän takanaan ala-ampuja ja radiosähköttäjä. Dornier-pommikoneista yhdeksän tuhoutui sodan aikana. Niiden mukana kuoli tai katosi parikymmentä miehistöjen jäsentä.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi
HS Digilehti on Helsingin Sanomien painetun lehden sisältö verkossa.
Kun ostat päivän HS Digilehden, voit lukea verkossa myös tuoreimman Nyt-liitteen ja Kuukausiliitteen. Digilehtien ja paperi-lehtien sisältö on sama kannesta kanteen.