lauantai 11.2.2012 | Talvikki  Onnittele e-kortilla

JUURI NYT

Koraani-elokuva vedettiin pois verkkosivuilta uhkailujen vuoksi

29.3.2008 11:24

HAAG. Kohuttu Koraani-elokuva on otettu pois LiveLeak.com-nettisivuilta uhkailujen vuoksi. Brittiläinen sivusto kertoo henkilökuntansa saaneen niin paljon vakavia uhkauksia, että se katsoi parhaaksi poistaa elokuvan varhain lauantaina.

Sivusto pitää tapahtunutta surullisena sananvapauden kannalta. Fitna-elokuva sai ensi-iltansa sivustolla torstai-iltana ja se ehti olla nähtävillä vain runsaan vuorokauden. Elokuvan voi kuitenkin edelleen nähdä muilla verkkosivuilla.

Hollantilaisen äärioikeistolaisen Vapaus-puolueen johtajan Geert Wildersin jyrkästi islamia arvosteleva elokuva on tuomittu laajalti maailmalla. Myös maan hallitus on sanoutunut irti elokuvan sanomasta.

Koraanin väkivaltaisuutta kritisoiva lyhytelokuva piti alun perin lähettää televisiossa, mutta yksikään hollantilainen kanava ei ostanut sitä.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

HS Digilehti

HS Digilehti ja Arkisto

HS Digilehti on Helsingin Sanomien painetun lehden sisältö verkossa.

Kun ostat päivän HS Digilehden, voit lukea verkossa myös tuoreimman Nyt-liitteen ja Kuukausiliitteen. Digilehtien ja paperi-lehtien sisältö on sama kannesta kanteen.

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.