torstai 23.2.2012 | Aslak  Onnittele e-kortilla

JUURI NYT

Matkalla maistuu huonompikin ruoka

Suojakaasuun pakattu kolmioleipä on matkaravinnon rappion symboli

25.6.2009 3:47

ABC-aseman kolmioleipä.

ABC-aseman kolmioleipä.

 On 13. päivä, ja kääntelen pakattuja leipiä. Juustosämpylän viimeinen myyntipäivä on kahden viikon päässä. Kanapanini voi olla tässä tiskissä vielä kymmenen päivän kuluttua, samoin tonnikalaleipä, jonka kääreessä lukee Tuoretta & herkullista.

Paikka on ABC, tienvarsiruokailun uusi tiennäyttäjä: sadas liikennemyymälä avattiin tässä kuussa, ja lisää tulee.

Suojakaasuun pakatut, kasvisten kostuttamat leivät ovat Suomen yleisin eväsruoka ja matkaravinnon rappion vertauskuva. Muutama harva yritys kolmioleivittää koko maan.

Tarjolla on tietysti myös pikapitsaa, hampurilaismuunnelmia, makkaraa ja toki myös muunlaista lämmintä ruokaa noutopöydästä ja tiskin takaa.

Kiskoilla ja rautatieasemilla ruokkii Avecra, VR:n ja Rail Gourmet Groupin yritys. Gourmet on kaukana.

Joskus junavaunussa syntyy tahatonta komiikkaa. Pendolinon ravintolavaunu Prego on koristeltu näyttävästi viininviljelymaisemin. Kontrasti suosituimpaan annokseen, lihapulliin ja perunamuusiin, on suuri.

IC-junan matkustaja ilahtuu kuullessaan myyntikärryn lupaavan kolinan: rappusia ylös, seuraavia alas, hissillä vaunun yläkertaan – arjen sankaruutta painavia kärryjä lykkäävältä henkilökunnalta. Junan voileivät on pakattu noin neljäksi päiväksi, mutta kahvi on tuoretta ja hyvää.

Pitäisikö matkalle taas ottaa omat eväät, kun tarjonta on tällaista? Rapisevaan voipaperiin pakatut leivät ja juomapullo. Asiaan kuului, että eväät avattiin jo ennen kuin juna ehti Helsingistä Pasilaan.

Helsinki-Vantaan lentoaseman ravintoloita pyörittävän SSP Finlandin toimitusjohtaja Kalle Ruuskanen on leikitellyt omien eväiden ajatuksella.

"Läpinäkyvässä pakkauksessa voisi olla oma lokero alkupalalle, pääruualle ja jälkiruualle."

Ruuskanen on joskus vienyt omat eväät koneeseen ja saanut kummeksuvia katseita: voiko noin tehdä?

Lentokentällä myydään jo kombopaketteja, leipää ja vettä, mutta ei viiniä eikä olutta. Vedellä on kysyntää, kun turvatarkastuksessa otetaan pois desiä isommat nestemäärät.

SSP Finland kuuluu kansainväliseen konserniin – sama on muuten Avecrankin taustalla – joka toimii yli 30 maassa. Helsinki-Vantaalla sen hoidossa on 23 ravintolaa, kahvilaa ja baaria.

Ruuskasen tehtävä on kiitollinen. Matkustajia on 13,5 miljoonaa vuodessa, ja kysyntää riittää.

Matkalle lähtiessä ei olla köyhiä eikä kipeitä, Ruuskanen tietää.

"Tartuntapintoja on. Matkalle lähtiessä on vastaanottava fiilis."

Turvatarkastusten ja lentojen myöhästelyjen vuoksi lentokentillä vietetään yhä enemmän aikaa.

"Syy lentokentälle tulemiseen ei saa olla turvatarkastus. Pitää kysyä, mitä oikeasti halutaan syödä", Ruuskanen sanoo.

Myös lentoaseman kahviloissa myydään pakattuja kolmioleipiä, mutta vaihtoehtoja riittää. Viinibaarissa myydään laseittain jopa viiniharvinaisuuksia ja omassa keittiössä tehtyjä tapaksia. Café Alvar A. tarjoaa poroa, vuohenjuustoa ja designia.

Maailmalta tunnetaan käsite Pre-flight dining: syödään kunnolla kentällä, kun siellä kerran ollaan nalkissa – ja varsinkin, kun tiedetään lentokoneen tarjoilut.

Yläilmojen ruokailu on useimmiten mennyt niin hirveäksi, ettei sitä paljon kannata edes voivotella. Yksi vastaus on lentokoneruokailun maksullisuus.

Maksullisia aterioita on harrastettu halpalennoilla kauan. Matkustajat ovat maksaneet mielellään sopuhinnan kahvista ja leivästä. Maksusta ei yleensä kehdata tarjota ihan niin kurjaa tavaraa kuin "ilmaiseksi".

SAS-ryhmään kuuluva Blue 1 tarjoaa sämpylöitä ja lämpimiä panineja pakettina juoman kanssa 6,50–7,50 eurolla. Ilman juomaa sämpylät maksavat 4–5 euroa.

Sama meininki on tullut SAS:lle: kohtuullisesti maksavat leivät, aamiaispaketit, pikkusuolaiset.

Finnair on poistanut tarjoilun kokonaan lyhyiltä lennoilta, esimerkiksi Helsingin ja Tukholman väliltä. Pitemmiltä lennoilta on viety voikin leivältä, arvostelee paljon matkustava.

Finnair on silti ylpeä ruokatarjonnastaan, joka "alkaa olla eri yhtiöitä erottava kilpailutekijä", sanoo viestintäpäällikkö Senja Larsen.

Varsinkin kaukomatkojen tarjontaan on kiinnitetty paljon huomiota. Japanin, Soulin ja Intian lennoilla riisikin pyritään keittämään matkustajien maun mukaisesti.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

HS Digilehti

HS Digilehti ja Arkisto

HS Digilehti on Helsingin Sanomien painetun lehden sisältö verkossa.

Kun ostat päivän HS Digilehden, voit lukea verkossa myös tuoreimman Nyt-liitteen ja Kuukausiliitteen. Digilehtien ja paperi-lehtien sisältö on sama kannesta kanteen.

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.