22.7.2009 3:00
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnassa vaikuttava Sitoutumaton vasemmisto -yhdistys myönsi tiistaina Mikael Lilius -solidaarisuuspalkinnon SAK:n alkuvuonna väistyneelle pitkäaikaiselle puheenjohtajalle Lauri Ihalaiselle.
Palkinto annetaan vuosittain henkilölle tai yhteisölle, joka on parhaiten onnistunut yhdistämään oman edun ajamisen solidaarisuusretoriikkaan ja näennäiseen heikommista välittämiseen.
Yhdistyksen mukaan Ihalaisen palkitsemiseen vaikutti ennen kaikkea se, että ay-liike ei ole enää vuosiin edustanut yhteiskunnan huonoimmassa asemassa olevien pätkätyöläisten, opiskelijoiden, työttömien ja pitkäaikaissairaiden joukkoa. "Sen sijaan SAK on Ihalaisen johdolla ollut vakiinnuttamassa tämän kolmannen luokan ja tuloistaan varmojen työläisten välistä kuilua entisestään."
Erikseen palkinnon perusteluissa mainittiin SAK:n "ryhdikäs ja suoraselkäinen" kanta sosiaaliturvan kehittämiseen kokonaisuudistusta valmistelleessa SATA-komiteassa. "Solidaarisuusretoriikalla puolusteltiin ketterästi vaatimusta siitä, että perusturvaa ei saa korottaa, mikäli vastaavia korotuksia ei tehdä myös ansiosidonnaiseen turvaan."
Mikael Lilius -solidaarisuuspalkinto jaettiin nyt ensimmäistä kertaa. Aiemmin Sitoutumaton vasemmisto jakoi vuosittain Leonid Brenev -rauhanpalkintoa.
Helsingin Sanomat | hs.kotimaa@sanoma.fi
Ulkomaat | Julkaistu 19:23
Kaupunki | Päivitetty 14:11
Kotimaa | Päivitetty 13:42
HS Digilehti on Helsingin Sanomien painetun lehden sisältö verkossa.
Kun ostat päivän HS Digilehden, voit lukea verkossa myös tuoreimman Nyt-liitteen ja Kuukausiliitteen. Digilehtien ja paperi-lehtien sisältö on sama kannesta kanteen.