maanantai 21.5.2012 | Kosti, Konsta  Onnittele e-kortilla

JUURI NYT

Muutakin kuin myskiä, kiitos!

Julkaistu: 29.11.2004 lehdessä osastolla Elämä

 Olin etsimässä poikaystävälleni lahjaa ja päätin käydä Stockmannin miesten hajusteosastolla, vaikka lievästä hajusteyliherkkyydestä kärsinkin. Arvelin, että osaisin valita tuoksun, joka täyttäisi kaksi tärkeää vaatimusta: me molemmat pitäisimme siitä, enkä minä saisi siitä päänsärkyä.

Pakkausten pienellä painettujen tuoteselosteiden tutkiminen ei innostanut, joten käännyin suoraan osastolla olevan myyjän puoleen. Selitin hänelle etsiväni tuoksua, jossa ei olisi myskiä. Saan nimittäin erityisen vahvoja oireita juuri myskistä.

Myyjä ei osannut vastata kysymykseen suoralta kädeltä, mutta ryhtyi avuliaasti lukemaan suurta tuoteselostekirjaansa.

Hän aloitti monta kertaa lauseen "Tässä näyttäisi olevan yksi...", mutta joka kerta hymy kuihtui hänen huulilleen: myski oli sittenkin luettelon hännillä.

Ilmeisesti lähes kaikissa miesten tuoksuissa on myskiä. Mahtaako asialla olla jotain tekemistä sen kanssa, että myskin uskotaan herättävän seksihaluja yhtä hyvin niin ihmis- kuin myskihärkänaaraissakin?

Hajustevalmistajien kannattaisi muistaa, ettei myskin oletettu tenhoava voima tehoa ainakaan meihin, jotka emme pysty edes olemaan samassa huoneessa kyseisen aineen kanssa.

Sivumennen sanoen meitä myskille yliherkkiä on monia; sen olen saanut tietää hajusteyliherkkien parissa työskentelevältä asiantuntijalta.

Kaikesta huolimatta poistuin lopulta kaupasta pieni paketti kädessäni. Myyjä oli kuin olikin löytänyt minulle yhden myskittömän tuotteen, ja satuin - kaikeksi onneksi - jopa pitämään sen tuoksusta.

Helsingin Sanomat | hs.terveys@sanoma.fi

HS Digilehti

HS Digilehti ja Arkisto

HS Digilehti on Helsingin Sanomien painetun lehden sisältö verkossa.

Kun ostat päivän HS Digilehden, voit lukea verkossa myös tuoreimman Nyt-liitteen ja Kuukausiliitteen. Digilehtien ja paperi-lehtien sisältö on sama kannesta kanteen.

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.