"En ymmärtänyt, että minut oli raiskattu"
Kun raiskaaja on tuttu, uhrista tulee salakavalasti osasyyllinen.
Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.
Kaipuuta, palvovia ajatuksia ja intohimoisia tunteita. Vastaihastuneen päähän ei mahdu paljon muuta kuin rakkauden kohde.
Eikä ihme.
Ihastumisen huumassa aivoissa alkaa nimittäin riehua välittäjäaineiden myrsky, kertoo evoluutiobiologian dosentti Markus J Rantala Turun yliopistosta.
Esimerkiksi serotoniinin taso aivosaaressa ja pihtipoimussa nousee. Tämä lisää empatian tunnetta ja saa ihastuksen kohteen näyttämään täydelliseltä.
Mantelitumakkeessa serotoniinitaso puolestaan romahtaa yhtä alhaalle kuin pakko-oireisesta häiriöstä kärsivillä. Se aiheuttaa pakkomielteen sydämen valittua kohtaan. Turhaan ei siis lemmen pauloissa olevan ihmisen sanota olevan hulluna rakkaudesta.
Myös dopamiinia muodostuu ihastuneen aivorungossa normaalia enemmän. Dopamiini aiheuttaa mielihyvää ja lisää seksihaluja tehostamalla testosteronin tuotantoa.
Lisäksi aivot tuottavat lähes tuplasti välittäjäaine fenyylietyyliamiinia verrattuna normaalitasoon. Aine muistuttaa kemiallisesti amfetamiinia ja saa aikaan hyperenergisen olon.
Rantalan mukaan ihastumisen hormonimyrsky laantuu viimeistään muutaman vuoden kuluttua alkamisestaan.
Silloin tunteet joko katoavat kokonaan tai muuttuvat oksitosiini- ja vasopressiinihormonien kohonneiden määrien ansioista rakkaudeksi.
Nämä välittäjäaineet tuottavat kiintymyksen ja luottamuksen tunteen kumppania kohtaan.
"Jos muutosta välittäjäaineessa ei tapahdu, parisuhde katkeaa. Saattaa käydä niin, että yhtäkkiä jonain aamuna prinssi alkaakin näyttää taas sammakolta", Rantala sanoo.
Ihastumisen tunnetta ylläpitävien hormonien eritystä voi kuitenkin stimuloida. Se on tarpeen varsinkin pitkissä parisuhteissa, jotta intohimo ei laannu puolisoiden väliltä kokonaan.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi