EUROVAALIT 2004

   LAUANTAINA 11.2.2012
   Haku Verkko-Hesarista Mitä sisältöä "Haku Verkkoliitteestä" kattaa?

   Tarkennettu haku



Sosiaalidemokraatit voittivat Vantaalla, vihreille iso pudotus edellisistä vaaleista

Stubb ylivoimainen ääniharava, mutta kokoomus menetti ykköspaikkansa


Sosiaalidemokraatit voittivat Vantaalla, vihreille iso pudotus edellisistä vaaleista
Sosiaalidemokraatit voittivat Vantaalla, vihreille iso pudotus edellisistä vaaleista
 Sosiaalidemokraatit saivat Vantaalla selvän vaalivoiton edellisiin Euroopan parlamentin vaaleihin verrattuna. Sdp sai 29,1 prosenttia vantaalaisten äänistä ja nousi viiden vuoden takaiselta kolmossijalta ykköseksi.
      Edellisissä EU-vaaleissa Sdp sai 20,1 prosenttia vantaalaisten äänistä. Viime vuoden eduskuntavaaleissa puolue sai 30 prosenttia.
      Vihreät kokivat puolestaan tappion. Puolue sai nyt 13,9 prosenttia vantaalaisten äänistä. Viimeksi EU-vaaleissa sen osuus oli 20,7 prosenttia.
      Vihreät putosivat kakkossijalta kolmoseksi ja olivat suosituin puolue vain yhdellä äänestysalueella, Jokiniemessä. Eduskuntavaaleihin verrattuna tulos oli kuitenkin reilun prosenttiyksikön parempi.
     
Kakkosena oli nyt edellisten EU-vaalien suosituin puolue kokoomus, joka sai 27,6 prosenttia äänistä. Kokoomuksen suosio laski vajaat kolme prosenttiyksikköä.
      Keskusta paransi kannatustaan lähes neljä prosenttiyksikköä ja nousi 9,8 prosentilla niukasti vasemmistoliiton ohi neljänneksi suosituimmaksi puolueeksi. Vasemmistoliitto menetti vajaan prosenttiyksikön.
      Pienistä puolueista Rkp sai nyt vain kolme prosenttia äänistä. Sen osuus oli viisi vuotta sitten 4,9 prosenttia. Kristillisdemokraatit nousivat Rkp:n ohi.
     
Yhdenkään vantaalaisen ehdokkaan äänimäärä ei riittänyt edes lähelle valintaa.
      Parhaiten pärjäsi kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Kimmo Kiljunen (sd). Hän sai Vantaalla toiseksi suurimman henkilökohtaisen äänimäärän Alexander Stubbin (kok) jälkeen.
      Kaikista äänistään Kiljunen sai Vantaalta vajaan kolmanneksen.
     
Sdp oli suosituin puolue 31 äänestysalueella ja kokoomus 26 alueella. Sotungissa puolueet päätyivät tasapeliin.
      Stubb oli Vantaan ylivoimainen ääniharava 5 936 äänellään. Hän sai ykkössijan 44 alueella 59:stä.
      Kiljunen vei 12 aluetta. Anneli Jäätteenmäki (kesk) oli ykkönen vain Seutulassa, ja Satu Hassi (vihr) oli Jokiniemen äänikuningatar. Esko Seppänen (vas) oli Tarhapuiston suosikki.
     
Kiljusen lisäksi muusta maasta poikkeava nimi kymmenen parhaan listalla oli vantaalainen Nesrin Can (sd), joka työskentelee valtiovarainministeri Antti Kalliomäen erityisavustajana.
     
Vantaan äänestysprosentti oli 43,3, eli korkeampi kuin koko maassa keskimäärin.
      Innokkaimmin äänestettiin Hämeenkylässä (57,4 prosenttia) ja laiskimmin Nissaksessa (31,5). Yleisesti ottaen Itä-Vantaalla äänestysprosentit olivat alhaisempia kuin lännessä.

Lisää aiheesta:
 Kokoomus oli EU-vaaleissa suurin melkein koko Espoossa
 Jäätteenmäki voitti Stubbin Vihdissä ja Nurmijärvellä

MINTTU MIKKONEN / Helsingin Sanomat
minttu.mikkonen@hs.fi


  EUROVAALIT 2004

sivun yläreunaan ^