11.5.2007 9:10 | Päivitetty: 11.5.2007 21:14
Historiallinen, ainutlaatuinen, ”once in a lifetime” – näin kuvailivat monet tunnelmaa keskustassa perjantaina järjestetyssä kaupunkijuhla Helsinki Partyssä.
Jopa kymmeniätuhansia hmisiä kokoontui keskustan kaduille, Narinkkatorille, Esplanadinpuistoon ja Senaatintorille seuraamaan tanssiesityksiä, sirkusta, kulkueita ja kuuntelemaan musiikkia.
Juhlakansassa oli monenikäistä väkeä, sylilapsista vanhuksiin.
”Hard Rock Hallelujah yhdistää ihmisiä”,Sirkka Skogberg totesi.
Monet juhlijat kiittelivät Helsinkiä järjestäjänä.
”Tämä antaa hyvän kuvan Helsingistä”, Eero Vehnämäki hehkutti monen juhlijan tavoin.
Kun keskustan kadut suljettiin autoliikenteeltä perjantaina kello 16, Helsinkiä ei meinannut tuntea entisekseen.
Monesti jopa kolkohko Narinkkatori oli täynnä elämää, Pohjoisesplanadilla sambattiin ja Kolmen sepän patsaalla kaupunki tuntui pysähtyvän kuuntelemaan kuorolaulua.
”Eikä humalaisia örveltäjiä näy missään”, helsinkiläinen Eeva Rista ilakoi alkuillasta ja vertasi kansanjuhlaa ensimmäiseen Taiteiden yöhön.
Totta. Alkuiltaan mennessä Esplanadinpuiston nurmen vihreyttä eivät olutpakkaukset tai tölkit pilanneet. Ja puiston penkeillä juhlajuomaa nautittiin pullojen sijaan kertakäyttömukeista.
”Tällaista ei ehkä tule tapahtumaan enää koskaan”, Vihdistä juhlaa varten Helsinkiin tullut Armi Noro pohti.
Poliisin mukaan kaikki oli sujunut iltaan mennessä rauhallisesti. ”Kun kyseessä on ollut iltapäivätapahtuma, niin ihmiset ovat olleet liikkeellä normaalimeiningillä”, ylikomisario Teuvo Saikkonen sanoi. Hän ei osannut arvioida juhlatapahtumia seuranneiden määrää, mutta järjestäjien mukaan kaduilla oli kymmeniätuhansia ihmisiä.
”Täällä on hyvä pore”, Helsingin kaupungin euroviisutyöryhmän projektipäällikkö Mikko Leisti riemuitsi Senaatintorilla iltayhdeksältä.
Vaikka juhla oli tarkoitettu muillekin kuin euroviisufaneille, täysin ei viisuilta voinut kaupungissa välttyä.
Narinkkatorilla järjestetyssä karaokessa laulettiin – kuinkas muuten – vanhoja euroviisukappaileita. Täyteen ahdetun teltan lattia pomppi, kun satapäinen kuoro innostui laulamaan Petra Jormalaisen esityksen tahtiin Sataa salamaa.
Euroviisut kuuluivat myös Helsingin poliisisoittokunnan, kuorojen ja jopa Les Lumiéresin historiallisen kulkueen musiikissa.
Kaupungilla vilahteli Euroviisu-logojen lisäksi osallistujamaiden lippuja ja muuta ”viisukrääsää” ja rekvisiittaa.
”Onhan se melko järjetöntä, mutta kuitenkin aika kivaa”, Demi Palanki, 10, pohti odotellessaan Idols-Arin ja Annan esiintymistä täpötäydessä pääpostissa perjantaina iltapäivällä.
Viisutapahtumat ja Helsinki City Run sotkevat liikennettä 10.5.2007
EUROVIISUT 2007Kolmosen ratikassa raikui suomalainen tango 11.5.2007
Hard Rock Hallelujah vei jännityksen mennessään 11.5.2007
Viisitoista vinkkiä perjantaille ja viisi finaalipäivälle 11.5.2007
VideoSambakulkue piristi Helsingin katukuvaa perjantaina
VideoIdols-tähdet Postitalolla
VideoPetra Jormalainen laulaa Euroviisukaraokessa Narinkkatorilla
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi