3.5.2007 16:03
Viron viisuedustaja Gerli Padar lehdistötilaisuudessa Helsingin Messukeskuksessa.
"Me emme halua sotkea politiikkaa laulukilpailuun, mutta on aivan selvä, että jokainen maa sijoittaa patsaansa minne haluaa", Viron viisudelegaation johtaja Juhan Paadam totesi Helsingin Sanomille Viron ensimmäisen lehdistötilaisuuden jälkeen Messukeskuksessa torstai-iltapäivällä.
Itse lehdistötilaisuudessa kukaan ei viitannut Viron ja Venäjän välirikkoon, joka alkoi neuvostoaikaisen sotamuistomerkin siirtämisestä. Kysymykset ja kommentit liikkuivat harjoituksissa nähdyn tanssin ihailusta siihen, kuka on leikannut laulusolisti Gerli Padarin hiukset.
Euroviisujen torstaiaamuna alkaneet harjoitukset jatkuvat iltakymmeneen, jolloin puolet 28 semifinaalimaasta on saanut harjoitella ensimmäisen kerran osuuttaan, kukin 40 minuuttia itse areenalla.
Paadam oli Viron ensimmäisiin harjoituksiin tyytyväinen:
"Annoimme etukäteen joitain osviittoja, joiden perusteella valotaiteilija teki suunnitelmansa. Harjoitusten lopussa se alkoi toimia jo aika hyvin", Paadam totesi.
Viron kilpailusävelmän nimi on Partners in Crime. Tämänvuotisen solistin Gerli Padarin veli Tanel Padar toi Virolle maan ensimmäisen viisuvoiton Kööpenhaminasta vuonna 2001.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi