lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla
EUROVIISUT 2008

Euroviisujen juontajapari valittu

5.3.2008 15:01

Eurovision laulukilpailujen tämän vuoden juontajapariksi on valittu Jovana Jankovic ja Zeljko Joksimovic. Kaksikko juontaa euroviisut Serbian Belgradissa 20.–24. toukokuuta.

Juontajien nimet julkaisi euroviisujen nettisivu eurovision.tv keskiviikkona.

Jovana Jankovic on kokenut suorien tv-lähetysten juontaja. Hän on muun muassa juontanut aamu-tv:tä Serbian televisiossa. Tammikuun lopulla Jankovic juonsi Euroviisujen semifinaaliarvonnan lähetyksen, joka nähtiin internetin kautta ympäri Eurooppaa.

Zeljko Joksimovic puolestaan on eräs Balkanin alueen menestyneimmistä muusikoista. Vuonna 2004 hän sijoittui Eurovision laulukilpailussa toiseksi Serbia & Montenegron edustajana kappaleellaan Lane moje. Kaksi vuotta myöhemmin hänen sävellyksensä Lejla edusti Euroviisuissa Bosnia-Hertsegovinaa ja sijoittui kolmanneksi. Joksimovicin sävellys Oro kilpailee Serbian euroviisukarsinnassa, joka käydään 9. ja 10. maaliskuuta.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.