3.3.2008 21:58
Charlotte Perrelli meni Globenissa pidettävän Melodifestivalenin finaaliin Karlskronan karsinnoista.
Karlskrona. Euroviisukarsinnat eli Melodifestivalen-laulukilpailu on Ruotsin suurin kansanjuhla, maan kaikkien aikojen suosituin tv-ohjelma ja huippuunsa hiottu tuote. Ja se on lastenjuhla: Karlskronassa katsomo tuikki Sara Svenssonin, kuusivuotiaan pikkusiskon Majan ja satojen muiden pikkulasten käsissä vilkkuvista erivärisistä loistepuikoista ja -vemputtimista.
Eräs kisasta karsiutunut mieslaulaja harmitteli jälkeenpäin, etteivät äidit saaneet puhelimia lapsiltaan äänestääkseen häntä. Se että voittaja pääsee edustamaan Ruotsia euroviisuihin, on toissijaista.
"Melodifestivalen on hauskempi kuin euroviisut", Sara Svensson perusteli.
Totta. Juuri taitava huumori tekee ohjelmasta suositun.
Juontaja on aina supliikkijulkkis, tänä vuonna Kristian Luuk. Apuna on suosittuja stand-up-koomikoita. Kun esiintyjät vaihtuvat lavalla, juontokööri parodioi tv-viihdettä, iskelmälaulua, Ruotsia ja itseään.
Ruotsin "Yleisradio" eli SVT on panostanut laulujuhlaan seitsemän vuotta ankarasti, ja suosio kasvaa yhä, sikäli kuin se on mahdollista. Kuusi viikkoa kestävän, eri paikkakunnilla kiertävän laulukisan katsomot, myös kenraaliharjoituksissa, myydään loppuun hetkessä. Tv-katsojaluvut ovat maailman huippua: kolme neljästä tv:n äärellä olevasta katsoo ohjelmaa.
Nyt SVT myy humoristisen iskelmä-glitterinsä tv-formaattia Saksaan, Ranskaan ja Britanniaan.
"Joissakin maissa tv-pomot valitsevat euroviisukilpailijan, toisissa taas pidetään kisat, joiden katsominen tuntuu vähän kiusalliselta", Fredrik af Malmborg kuvailee saumaa, johon ruotsalaiset kiilaavat.
Hän johtaa tv-tuotantoyhtiö Sparks Networkia ja hoitaa vientiponnisteluja. Eurooppalaislähetystöt tulevat seuraamaan Melodifestivalenin finaalia Tukholman Globenille parin viikon päästä. Kohdemaat ovat itsenäisen tv-kulttuurin suurvaltoja, mutta ruotsalaisten päätä ei palella.
"Ranskalaiset halusivat kisan heti nyt. Ei onnistu, sanoin. Järjestelyihin menee vuosi", laulukisan johtaja Christer Björkman kertoo.
Mitä Melodifestivalen sitten maksaa, ja paljollako sitä ollaan myymässä, sitä Svt ei paljasta. Rahakoneeksi siitä kyllä on.
Lähes 90 000 ruotsalaista ostaa liput live-näytöksiin. Svenssonien perhe maksoi kenraaliharjoituksen kehnoista paikoista 33 euroa kappaleelta.
Lisäksi kisailuformaatteihin kuuluu usein huippukannattava tekstariäänestys, jonka tuotot formaatin haltija jakaa puhelinoperaattorin kanssa. Melodifestivalenin alkukarsinnoissakin finaaliin menijöistä äänestetään kahteen kertaan.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi