25.5.2008 14:39
Ravintolayleisö hurrasi Helsingissä, kun Suomen edustaja Teräsbetoni esiintyi Euroviisujen finaalissa Belgradissa.
Teräsbetonin keulahahmo Jarkko Ahola oli finaalin jälkeen pettynyt mies. Sija 22 ei ollut lähelläkään sitä, mitä Suomen ryhmä lähti finaalissa hakemaan.
"Kaikki näytti vielä ennen finaalia hyvältä. En tiedä mikä tässä nyt meni pieleen", Ahola mietiskelee.
Kun Teräsbetoni parin viikon päästä aloittaa palaa arkeen ja aloittaa keikkailun Suomessa, tarkemmin sanottuna Lahdessa, yleisöpohja lienee huonosta finaalisijoituksesta huolimatta paljon laajempi kuin kuin se oli ennen euroviisuja.
"Onhan meidän keikoillamme tähänkin asti käynyt monenlaista väkeä. Mutta voi olla, että tuulipukujen ja kravattien osuus yleisössä nyt lisääntyy. Mutta mitään kuukauden kestävää fanitusta en keikoillemme halua. Metallikulttuuriin ei kuulu pikafanitus", Ahola sanoo.
Jarkko Ahola ehti viettää Belgradissa kaksi viikkoa. Kolmannen Belgrad-viikon perään mies ei haikaillut.
"En ole luonteeltani ollenkaan matkustelija. Työhuonekin on kotona Suomessa. Totta kai sinne kaipaa takaisin."
Viisuvoittaja Bilan tähyää lännen musiikkimarkkinoille 25.5.2008
EUROVIISUT 2008Teräsbetoni sai kotikatsomon jammailemaan 24.5.2008
EUROVIISUT 2008Venäjä voitti Euroviisut - Teräsbetoni jumbojen joukossa 25.5.2008
TIETOKULMAEuroviisujen sijoitustaulukko 25.5.2008
EUROVIISUT 2008Dima Bilan: En ollut voitosta yllättynyt 25.5.2008
Virallinen Venäjä riemastui viisuvoitosta 25.5.2008
EUROVIISUT 2008Dima Bilan vierailee keskiviikkona Helsingissä 25.5.2008
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi