26.1.2010 7:51
Virpi Kuitunen vihjasi pari viikkoa sitten kilpailevansa mahdollisesti viimeistä kauttaan.
Mikäli vihjaus muuttuu todeksi, on hiihtoliiton järjestettävä Kuitusen kunniaksi komea kansanjuhla.
Kuitunen on nimittäin Suomen ehkä kaikkien aikojen valovoimaisin hiihtäjä. Oikea supertähti.
Kuitunen on myös Suomen hiihdon petturi ja pelastaja samassa hahmossa. Todellinen Drama Queen.
Kuitunen murtautui suuren yleisön tietoisuuteen ryminällä. Lahden MM-kisoista 2001 hän sai kahden vuoden kilpailukiellon dopingista, mutta voitti myös kultamitalin puhtain paperein.
Kuitunen ei häpeätuomiosta lannistunut. Hän palasi kilpaladuille hiljaisena mutta vahvana.
Kuitunen on pokannut jo yhdeksän arvokisamitalia. Näistä kuusi on kultaista.
Silti moni muukin kuin avopuoliso Jari Sarasvuo muistaa uroteoista parhaiten Kuitusen toisen Tour de Ski -voiton. Päätöskilpailun rajun loppunousun huipulla Kuitunen kukisti hänet aiemmin ohittaneen Aino-Kaisa Saarisen. Selkä puudutettuna, jalka teipattuna, särkylääke poskessa.
Siviilielämänsä Kuitunen onnistui pitämään pitkään piilossa. Salailu oli kuitenkin mahdotonta sen jälkeen kun hän alkoi seurustella Suomen julkisimman yritysjohtajan kanssa.
Pariskunta joutui tietenkin median piiritykseen, mutta Kuitunen käänsi tukaluuden edukseen avoimella ja vilpittömän oloisella käytöksellä.
Tilanteen laukeamista helpotti sekin, että Kuitunen ja Sarasvuo ovat Suomen julkimoiden joukossa kuin kuningaspari. Toimitukset odottavat malttamattomana mestarihiihtäjän ja monimiljonäärin glamourhäitä.
Entä miten 34-vuotiaan Kuitusen hiihtoura päättyy?
Kostaako hän Juha Miedon dramaattisen tappion, ja voittaa olympiakullan sadasosasekunnilla ennen Ruotsin Charlotte Kallaa?
Ja pohtiko Kuitunen uran lopettamista sittenkin ihan vain lämpimikseen?
Helsingin Sanomat | hs.urheilu@hs.fi