perjantai 25.5.2012 | Urpo  Onnittele e-kortilla

Pistooli on turha kapistus

10.11.2007 0:00

Jokelan muistokynttilät vielä tuikkivat, kun hallitus jo ryhtyi kiristämään pyssykuria.

Metsästysaseet halutaan pois alaikäisten käsistä tiukentamalla lakia.

Se on nopea vastaus kansalle, joka on herännyt ihmettelemään, miksi Suomessa on aseita Amerikan malliin. 1,6 miljoonaa laillista asetta on huikea kasa reikärautoja reilun viiden miljoonan ihmisen maassa.

Ja Jokelan joukkosurma oli tänä vuonna jo toinen kerta, kun aseharrastaja tekee tuhoa. Keväällä Helsingin Heikinlaaksossa riehunut pyssyjen hamstraaja ampui poliiseja päin sarjatuliaseilla.

Seuraavaksi älähtävät aseitten omistajat. Jos maakuntien nuorisolta viedään kiväärit ja haulikot, miten he oppivat perinteiseen elämäntapaan, johon kuuluu metsästäminen?

Sitä paitsi henkirikoksista vain joka viides tehdään Suomessa ampuma-aseilla. Viina ja liikenne ne ihmisiä täällä tappavat! Silti alkoholia myydään valtion kaupassa, eikä nopeusrajoituksia alenneta.

Vastauksia on valmiina: alkoholi on myös ruoka- ja seurajuoma, ja sutjakkaa autoliikennettä tarvitaan pitkien etäisyyksien maassa.

Entäs tällainen ajatus. Miksi tavallisen kansalaisen pitää saada omistaa pistooli? Pistoolilla ei metsästetä, korkeintaan ammutaan pilkkaa. Se on helppo muiluttaa yleiselle paikalle repussa, taskussa tai housunkauluksessa. Kilpaa ruutipistoolilla ampuu Suomessa vain muutama tuhat ihmistä.

Käsi sydämellä: kuinka pahasti kärsii yksilönvapaus, jos niiltä kuuluisilta yksittäistapauksilta viedään pistoolit kieltämällä tehokas tappokalu kaikilta?

Helsingin Sanomat | hs.kotimaa@sanoma.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.