19.7.2008 0:00
Rantaruotsalaisen ikuinen hymy. Se se jaksaa ihmetyttää, kun liikkuu kesällä Suomen etelärannikon saaristossa. Ei raha, eivät hyvät työllistymisnäkymät voi suomenruotsalaisen auvoa tyystin selittää.
Sitten huomaa, ettei merellä sada.
Ilmatieteen laitoksen 30-vuotinen tilasto vahvistaa, että sisämaassa on kesällä kosteampaa kuin merialueilla ja rannikolla. Kuopiossa sataa heinäkuussa melkein kaksi kertaa enemmän kuin Korppoon Utössä.
Näin on etenkin alkupuolesta kesää, kun meri on viileä eikä kerää kuuropilviä. Nämä pakkaantuvat mantereelle, missä metsäsuomalainen kärvistelee mökillään sihisevän grillin äärellä. Sääsket syövät.
Saaristossahan ei hyttysiäkään haitaksi asti esiinny.
Ja siellä mäntyisten luotojen väliköissä rantaruotsalainen lipuu jahdillaan ja heläyttää snapsilaulun. Matalapaine, vad är det?
Vaan onko tämäkään elo täydellistä?
Ei.
Saaristossa on punkkeja.
Helsingin Sanomat | hs.kotimaa@sanoma.fi