12.9.2011 3:00
Terttu Heine, 53, Helsinki. Myyntivirkailija.
Asiantuntijan vinkit:
"Päiväkirjassa näkyy kasviksia, hedelmiä ja marjoja, eli ruokavalio on hyvällä pohjalla. Osan aterioista Terttu korvaa proteiinipirtelöillä. Ateriankorvikkeet voivat tilapäisesti kannustaa muuttamaan elintapoja. Ne ovat kuitenkin keinotekoisia, ja pidemmän päälle oikea ruoka on parempaa.
Tertun energiansaanti jää välillä hyvin niukaksi, jopa 1 200 kilokaloriin päivässä. Painonpudottajille suosittelen vähintään 1 400–1 500 kilokaloria, ettei nälkä kasva liikaa. Jos Terttu söisi vaikka jogurtin, hedelmän tai pienen pähkinäannoksen sekä yhden voileivän lisää joka päivä, energiaa jäisi myös kunnon kohentamiseen ja lihasten vahvistamiseen."
Tertun komentti:
"Kun olen saanut hieman painoa pois, korvaan pirtelöillä vain yhden aterian päivässä. Saan nyt noin 1 400 kilokaloria päivässä eikä minulla ole nälkä. Ehkä pientä lisävälipalaa voisi kokeilla."
Tässä iässä:
Vaihdevuosien aikana eli noin 50-vuotiaana naishormoni estrogeenin tuotanto vähenee, mikä haurastuttaa luita. Puoli litraa maitotuotteita ja pari juustosiivua päivässä sekä kala-annos pari kertaa viikossa ehkäisevät osteoporoosia.
Ei ole yksiselitteistä tutkimusnäyttöä, onko soijasta apua vaihdevuosioireisiin. Monesta kuitenkin tuntuu, että soijatuotteet helpottavat oloa.
Viimeistään keski-iässä erityisesti naisten kannattaa alkaa ajatella sydäntään, sillä estrogeenin väheneminen voi lisätä sepelvaltimotaudin riskiä. Täysjyväviljojen kuitu ja kalan ja rypsi- öljyn pehmeät rasvat huolehtivat sydämestä.
Monesta naisesta tuntuu, että painoa kertyy tässä iässä. Usein syy on kuitenkin elintavoissa. Ilouutinen on, että naisten ja miesten lihasmassa säilyy ennallaan jopa 75-vuotiaaksi, jos syö terveellisesti ja liikkuu säännöllisesti.
Neljän iän eväät 12.9.2011
Nuoren luille kalsiumia 12.9.2011
Lihaksille myös hiilareita 12.9.2011
Riittävästi ruokaa 12.9.2011
Ote Salmen ruokapäiväkirjasta 12.9.2011
Ote Joakimin ruokapäiväkirjasta 12.9.2011
Ote Tertun ruokapäiväkirjasta 12.9.2011
Ote Esterin ruokapäiväkirjasta 12.9.2011
Helsingin Sanomat | hs.terveys@sanoma.fi