lauantai 11.2.2012 | Talvikki  Onnittele e-kortilla

Energiajuoma pitää hereillä

Monet lukiolaiset nauttivat piristeitä joka päivä

7.9.2009 3:00

minna kurjenluoma

Lauri Mäkinen (vas.), Iina Kaita ja Akseli Lehtonen aikovat ottaa energiajuomaa evääksi myös syksyn ylioppilaskirjoituksiin.<br/>

Lauri Mäkinen (vas.), Iina Kaita ja Akseli Lehtonen aikovat ottaa energiajuomaa evääksi myös syksyn ylioppilaskirjoituksiin.

Suomalaiset nuoret ovat hyviä valvomaan. Lukiolaisista joka kolmas käy nukkumaan arkisin vasta yhdentoista jälkeen. Ammattikoululaisista niin tekee vieläkin useampi.

Väsyneeksi lähes päivittäin itsensä tuntee joka seitsemäs peruskoululainen ja lukiolainen. Näin kertoo tuore kouluterveyskysely.

Mitä enemmän nuoret valvovat, sitä enemmän he myös suosivat piristäviä, kofeiinia sisältäviä juomia. Esimerkiksi energiajuomia käyttää useammin kuin kerran viikossa noin 54 000 suomalaisnuorta.

Töölön yhteiskoulun lukiota käyvät abiturientit Mai Hirvonen, 17, Lauri Mäkinen, 18, Iina Kaita, 18 ja Akseli Lehtonen, 18, vahvistavat piristävien juomien olevan nuorten keskuudessa suosittuja.

He itse aloittivat niiden säännöllisen nauttimisen lukiossa, kun koulutyön määrä kasvoi.

"Esimerkiksi koeviikolla pitää valvoa ja olla pirteänä joka aamu. Samaan aikaan pitää lukea monen eri aineen kokeisiin", Mai Hirvonen selittää.

Joukko kertoo juovansa kola- ja energiajuomia viikoittain. Lisäksi pojat hörppivät pari kuppia kahvia päivässä, tytöt nauttivat vähäkofeiinisempaa teetä.

"Mun hampaat on kellertyneet, kun juon kokista niin paljon", Iina Kaita harmittelee, mutta muuten nuoret kieltävät huomanneensa piristysjuomilla haittavaikutuksia.

Juomien myynti kasvaa tasaisesti, tänäkin vuonna arviolta kymmenen prosenttia.

Pääsihteeri Raija Kara Valtion ravitsemusneuvottelukunnasta ei soisi piristävien juomien suosion kasvavan nuorten parissa.

Hän muistuttaa, että tutkimusten mukaan kofeiiniin voi kehittyä riippuvuus varsin pieniäkin määriä nauttimalla.

Kofeiini vaikuttaa keskushermoston toimintaan kiihdyttävästi. Se saattaa aiheuttaa sydämentykytystä, heikentää unen laatua ja lyhentää yöunia.

Monet nuoret kuvittelevat energiajuomien olevan kahvia tehokkaampia niihin lisättävien ainesosien, kuten guaranan ja tauriinin ansiosta.

Kuitenkin myös energiajuomien piristävä vaikutus perustuu niihin lisättävän kofeiinin määrään.

Energiajuomiin lisättävien guaranan ja tauriinin piristävistä vaikutuksista ei sen sijaan ole pitävää tieteellistä näyttöä.

"Tosiasiassa purkillisessa energiajuomaa ei ole kofeiinia sen enempää kuin kupillisessa kahvia", Kara huomauttaa.

Kahviin verrattuna energiajuomissa on kuitenkin happoja, jotka ovat haitallisia hampaille. Sokeroituja juomia nautittaessa vaarana on myös painon nousu.

Energiajuomien litkimisen sijaan Kara suositteleekin nuoria puuttumaan väsymyksen syihin: kannattaa nukkua hyvin, syödä monipuolisesti ja liikkua riittävästi.

Täysin ehdoton Karakaan ei ole. "Jos kerta kaikkiaan väsyttää ja joku tentti on seuraavana päivänä, miksei silloin voisi juoda kupillista kahvia tai energiajuomaa."

Raija Kara muistuttaa, että tutkimusten mukaan kahvissa on myös positiivisia terveysvaikutuksia toisin kuin energia- tai kolajuomissa. Kahvin juonnin on todettu muun muassa pienentävän riskiä sairastua kakkostyypin diabetekseen.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.