keskiviikko 19.6.2013 | Siiri  Onnittele e-kortilla

Juoksijan polvi

30.4.2012 3:00

Polvi

 

Näin tunnistat: Kipu tuntuu polven ulkosyrjällä ja voi alkaa aina parin juoksukilometrin jälkeen. Usein kipu voimistuu juoksun aikana ja loppuu lenkin jälkeen. Kipu tuntuu yleensä vain juostessa, mutta joskus myös esimerkiksi pyöräillessä.

 

Tästä voi johtua: Lonkasta sääreen ulottuva ITB-sidekudos voi hangata reisiluuta vasten. Länkisääret, nilkan ja jalkaterän ylipronaatio tai heikot pakarat voivat altistaa polvivaivoille. Etenkin alamäkien juokseminen tai liukkaalla kelillä lenkkeily voi kuormittaa polvia.

 

Näin hoidat: Pidä taukoa juoksemisesta. Kylmähoito lievittää kipua. Pitkään jatkuvat polvivaivat kannattaa näyttää lääkärille.

 

Näin ehkäiset: Harrasta muutakin liikuntaa kuin juoksemista. Vahvista reisi- ja pakaralihaksia esimerkiksi erilaisilla kyykyillä.

ITB-kudosta on hankala venyttää, mutta kokeile tätä seisaaltaan tehtävää venytystä: Risti vasen jalka oikean taakse niin kauas sivulle kuin pystyt ja kallista ylävartaloa oikealle. Voit kallistaa ylävartaloa myös hieman taakse. Venytyksen pitäisi tuntua vasemman lonkan seudulla. Eikö tunnu? Fysioterapeutti osaa etsiä sinulle sopivat venytykset. Venytä myös reidet ja pakarat.

Helsingin Sanomat | hs.terveys@sanoma.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.

--%>