14.6.2010 3:00
Monika Dahl-Partonen myös luennoi elävästä ravinnosta. "Ennen haki apua vaivoihinsa vanhempi väki, nyt on myös nuorta ympäristötietoista yleisöä."
Espoolainen Monika Dahl-Partonen, 66, on sairastanut kymmeniä vuosia ykköstyypin diabetesta ja nivelreumaa.
1980-luvun alussa hän luki lehdestä kasvisruokavalion myönteisistä terveysvaikutuksista ja naureskeli. Sitten tuli joulu, kinkku meni uuniin, ja Dahl-Partonen ahmi sitä. Niveliä alkoi särkeä ja kävely sattui normaaliakin enemmän.
Dahl-Partonen päätti kokeilla kasvisruokaa. Olo parani.
Vähän myöhemmin hän meni vielä pidemmälle ja testasi kahden viikon ajan elävää ravintoa. Se on kasvisruokaa, jota ei kuumenneta yli 40 asteen, jotta kuumuus ei tapa ruuasta vitamiineja, hivenaineita ja entsyymejä. Ruoka käsitellään idättämällä ja hapattamalla.
Ensimmäisestä kokeilusta Dahl-Partoselle tuli niin hyvä olo, että hän tunsi leijailevansa. Sekasyöjäksi hän ei enää palannut, ja hän on opettanut oppimaansa vuosikausia.
Hänellä on yhä diabetes ja reumakin, mutta reumaan hän ei ole käyttänyt lääkkeitä 30 vuoteen. Diabetekseen hän käyttää normaalia pienempiä annoksia insuliinia.
"Ei tätä kenelle tahansa voi suositella, koska pitää jaksaa perehtyä kunnolla. Itse olen hyvin tyytyväinen."
Voiko syömällä parantua? 14.6.2010
Ms-oireet helpottivat 14.6.2010
Hivenaineilla eroon endometrioosista 14.6.2010
Helsingin Sanomat | hs.terveys@sanoma.fi