keskiviikko 22.5.2013 | Hemminki, Hemmo  Onnittele e-kortilla

Vaate suojaa lapsen ihoa auringolta

Arkivaatteiden rinnalla kaupoissa on eri tavoin testattuja aurinkosuojavaatteita, joista on hyötyä, ellei lasta voi pitää pois paahteesta

3.6.2009 3:00

Lindexin paita ja housut -setti, 19,95 euroa.

Lindexin paita ja housut -setti, 19,95 euroa.

 Lapsen paras aurinkosuoja on vaate. Kaikki vaatteet suojaavat auringon haitallisilta uv-säteiltä, mutta myynnissä on yhä enemmän erityisiä aurinkosuojavaatteita. Valmistajat lupaavat niiden suojaavan ihoa tavallista paremmin. Aurinkosuojavaatteeseen ei silti kannata luottaa sokeasti, niiden tehossa on suuria eroja.

Hinta & Laatu selvitti, mitä kuluttajan on syytä tietää aurinkosuojavaatteista.

Alle kaksivuotiaat kannattaa aina pitää kokonaan pois auringonpaahteesta.

Aurinkosuojavaatteita markkinoidaankin erityisesti leikki-ikäisille. Niillä voi ainakin osittain korvata aurinkovoiteita, joiden kemikaalit kuormittavat enemmän lapsen kuin aikuisen elimistöä.

Vaatteita on vaivatonta käyttää, ja mikä tärkeintä, ne suojaavat ihoa palamiselta. Lapsuusiän toistuva palaminen lisää ihosyövän riskiä aikuisena.

Myös moni golffari, purjehtija ja pyöräilijä on löytänyt uv-tekstiilit. Niitä suosivat myös esimerkiksi lääkkeiden aiheuttamasta valoyliherkkyydestä kärsivät.

Aurinkosuojan tarpeesta kertoo uv-indeksi. Suomessa suojautumisen tarve alkaa toukokuussa, kun indeksi yleensä nousee 3:een. Korkeimmillaan indeksi nousee meillä keskikesällä lukemiin 5–6.

Etelänlomilla suojautumisen tarve korostuu. Välimeren maissa uv-indeksi on kesällä 8–10 ja Australiassa jopa 20.

Suomen Syöpäyhdistyksen ylilääkäri Matti Rautalahti suosittelee silti uv-vaatteita Suomenkin oloihin.

"Leikki-ikäisetkin lapset tulisi ensisijaisesti pitää pois suorasta auringonpaisteesta. Uv-suojavaatteet ovat hyvä vaihtoehto, jos auringossa oloa ei voida välttää vaikkapa vesillä tai rannalla", hän sanoo.

Laadukkaat aurinkosuojavaatteet täyttävät ainakin jonkin standardin vaatimukset. Silloin suojaa nostavat vaatteen materiaali ja tekstiilin kudontatapa.

Vaatteen suoja ilmoitetaan upf-arvona, joka käytännössä vastaa aurinkovoiteiden suojakerrointa. Upf-suoja kattaa uvb- ja uva-säteiden haittoja.

Vaatteen testaustapa kertoo paljon sen tehosta ja laadusta. Suomessa myydään kolmen eri standardin mukaan valmistettuja aurinkosuojavaatteita.

Tiukin on uv-standardi 801. Sen mukaan testatuissa vaatteissa suoja kestää hyvin normaalikäytössä. Suojan kestoa koetellaan myös vaatteen venyessä, kastuessa ja kuluessa.

Tämä sertifikaatti on esimerkiksi saksalaisissa Hyphen-aurinkosuojavaatteissa (upf 80).

Niihin suoja saadaan valamalla kangaskuidun sisään titaanidioksidia mikroskooppisen pieninä nanohiukkasina. Yhdessä erikoistiiviin kudonnan kanssa ne heijastavat uv-säteet pois kankaan pinnalta.

Ruotsalaisten Sunblockin (upf 50+) ja Polarn O. Pyretin (upf 50) aurinkosuojavaatteilla on puolestaan australialais-uusiseelantilainen standardi. Vaatteet on testattu uutena, kuivana ja venymättömänä. Aurinkosuoja syntyy tiheästä kudonnasta, mutta heikkenee käytössä.

Samantyyppisestä tiiviistä uimapukukankaasta valmistettuja lasten uv-suojavaatteita myy myös Lindex (upf 40+). Sen valikoimalla on kolmas, eurooppalainen uv-tekstiilistandardi (EN 13758). Tämäkään standardi ei edellytä tuotteen testaamista normaaleissa käyttöoloissa.

Myös Kapp Ahl myy lasten aurinkosuojavaatteita (upf 40).

Kuluttaja voi törmätä myös "uv-suojattuihin" tuotteisiin, joissa ei ilmoiteta suojakerrointa tai standardiakaan.

Silloin kankaaseen on todennäköisesti saatu uv-suoja suihkeella. Teho kuitenkin haihtuu pois hikoillessa ja viimeistään pesussa.

Tavallisista vaatteista parhaan suojan antaa paksu, tumma farkkukangas, jota ei ole pesty tai venytetty. Hyvän suojan antaa myös silkki, jos kudonta on tiivistä.

T-paidan suojakerroin on paidan väristä ja iästä riippuen noin upf 5 ja uuden uimapuvun noin upf 30.

Aurinkosuojavaatteen etuna on, että se tuntuu iholla viileältä, ja siinä voi uida. Pulikoinnin jälkeen se kuivuu nopeasti.

Suojavaatekin jättää osia kehosta paljaaksi, joten täydentävää aurinkovoidetta tarvitaan.

Hyphenia myyvät Jesper & Junior sekä Hakaniemen apteekki, Sunblockia muun muassa Intersport ja Stockmann. Mallit ja värit saattavat vaihdella.

Maahantuojien sivut: www.cocome.fi (Sunblock-verkkokauppa) ja www.meditex.fi (Hyphen-verkkokauppa), www.lindex.fi, www.polarnopyret.fi, www.kappahl.fi

Kuvat valmistajilta.

Helsingin Sanomat | hs.kuluttaja@sanoma.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.

--%>