9.11.2007 0:24
Rehtoreitten edusmiehelle, kokkolalaisrehtori Peter Johnsoninille tulvi torstaina viestejä kollegoilta ulkomaita myöten.
"Meillä on ihmisiä, joiden mielenterveys järkkyy, kaikenlaisissa yhteisöissä. Kouluissa on kuitenkin tähän asti pystytty turvallisesti opiskelemaan", rehtoriyhdistyksen puheenjohtaja Johnson pohtii.
Jokelan kuollut rehtori Helena Kalmi oli yhdistyksen jäsen.
"Käyttäytymismalli on suoraan Amerikasta, minkä takia pitää perätä uutisvälityksen, viihteen ja median vastuuta", Johnson sanoo ja haluaa lisätä mediakasvatusta koulussa.
"Oppilaat ja vanhemmat pitää saada herätettyä mediakriittisyyteen. Uusmedian sisällöstä ja viihteestä on tullut vaara kaikkien mielenterveydelle", Johnson uskoo.
"Ongelma ei ole pelkästään opetushallinnon", Johnson painottaa. "Yksikin kouluterveydenhuollon ulkopuolelle pudonnut on vaara yhteiskunnassa."
Johnson muistuttaa, että rehtori on koulussa turvallisuusorganisaation johtaja kriisitilanteissa, mutta hänen oikeusturvansa on heikko. "Tässäkin tapauksessa, jos rehtori olisi huolehtinut vain omasta turvallisuudestaan, hän olisi joutunut edesvastuuseen."
Rehtori on Johnsonin mukaan jäänyt yksin ja hänen oikeudellinen asemansa on heikentynyt, koska kunnat ovat vähentäneet koulujen henkilökuntaa ja heidän työtuntejaan, esimerkiksi kouluterveydenhoitajien, vahtimestareitten, kouluisäntien ja koulusihteerien.
Kaikissa kouluissa ei edes ole omaa rehtoria, vaan aluerehtori huolehtii useasta koulusta.
Johnson perää myös lisää koulukuraattoreita, erityisopetusta ja ylipäänsä voimavaroja oppilashuoltoon: "Lukioikäisten miesten kohdalla pitäisi olla erityisen tarkkana."
Kovia turvakeinoja kuten vartijoita ja metallinpaljastimia ei Johnsonkaan ole kouluun tuomassa: "Väkivaltatekoon vastaaminen väkivaltaisilla rakenteilla on väärä tie."
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi