6.9.2007 0:00
Puistoideoita esittelevät Kevin Kirkkomäki (ylh. vas.), Mikko Laurinmäki, Iiris Kinnunen (alh. vas.), Helmi Periaho ja Sanna Toivoniemi.
Kaisaniemen ala-asteen 5a-luokka on ottanut Kaisaniemen puiston lukuvuoden projektikseen. Oppilaat tutustuvat puistoon muun muassa historian, biologian ja äidinkielen aineiden avulla.
Luokka on kiertänyt puistoa kartan kanssa ja merkinnyt muistiin miellyttävät ja epämiellyttävät paikat. Oppilaat tuottavat syyskuun aikana yhteisen suunnitelman puiston kehittämiseksi.
Helsingin Sanomat jututti muutamia oppilaita heidän suunnitelmistaan.
Helmi Periaho, 11 vuotta: "Suurin ongelma on, että puistossa käy paljon roskaajia. Roskiksia pitäisi olla enemmän nurmialueilla. Kerään kavereiden kanssa puistosta pulloja ja vien ne kauppaan. Meillä on kumihanskat kädessä, koska puistossa ei voi pestä missään käsiä. Puistoon pitäisi saada vesipiste, josta voisi myös juoda."
Kevin Kirkkomäki, 11: "Koripallokenttä on aika tyhjää ja ankeaa aluetta. Pidän futis- ja tenniskentistä, käyn pelaamassa niillä melkein joka päivä. Vesialtaasta ei ole nykyisellään paljon iloa. Sen tilalle pitäisi saada kylpylä, jossa olisi vesiliukumäki."
Mikko Laurinmäki, 11: "Hiekkakentästä pitäisi tehdä nurmikenttä. Kentän pukuhuone on myös aika ankea, sen suihkuja ja vessoja pitäisi parantaa. Mäen päälle voisi rakentaa paremman leikkipuiston, jossa olisi liukumäki ja kiipeilyteline. Vähän käytössä olevien tenniskenttien tilalle voisi rakentaa salibandykentän."
Sanna Toivoniemi, 11: "En saa liikkua yksin puistossa illalla. Välillä siellä pelottaa, jos joku on vaikka nukahtanut penkille. Puistoon pitäisi saada suuri vesipuisto, jossa voisi käydä ja vaikka yöpyä. Koriskentän tilalle voisi tulla leikkipuisto, joka olisi nykyistä isompi ja parempi."
Iiris Kinnunen, 11: "Puistossa on liikaa lasinsiruja ja välillä muutakin roskaa. Haluaisin puistoon kirsikkapuita, koska niitä on niin vähän Helsingissä. Toivon puistoon enemmän kukkia ja suihkulähteitä, vaikka pieniäkin. Mutta eihän Helsinki ole koskaan valmis."
Kuvakooste 5a-luokan
puistosuunnitelmista
nähtävänä verkossa
osoitteessa www.hs.fi/kaupunki
OMA KAUPUNKI KAISANIEMISiellä remuttiin, siellä laulettiin 6.9.2007
OMA KAUPUNKI KAISANIEMIPäätoimittaja haastaa yritykset ideatalkoisiin 6.9.2007
OMA KAUPUNKI KAISANIEMITule puistotapahtumaan sunnuntaina Kaisaniemeen! 6.9.2007
Helsingin Sanomat | hs.kaupunki@sanoma.fi