perjantai 25.5.2012 | Urpo  Onnittele e-kortilla
KUKA?

Dame Antonia on kirjallista perhettä

Julkaistu: 10.4.2008 lehdessä osastolla Kulttuuri

 Antonia Susan Byatt syntyi 24. 8. 1936 Yorkshiressä.

 Tuomariperheen molemmat tytöt lähetettiin Cambridgeen opiskelemaan, ja heistä tuli tutkijoita ja menestyskirjailijoita.

 Byattin sisaren Margaret Drabblen tuotannosta on suomennettu viisi romaania. Riivaus on Byattin ensimmäinen suomeksi käännetty kirja.

 Sisarusten on kerrottu kilpailleen ikänsä keskenään niin akateemisessa kuin kirjallisessakin maailmassa. "Äiti rakasti Maggieta enemmän", Byatt on selittänyt viileitä suhteita. "Varmasti autamme toisiamme viime hädässä - muttemme välttämättä ensimmäisessä."

 Byattin toisena pääteoksena pidetään neliosaista romaanisarjaa (1978-2002), joka seuraa löyhästi hänen oman elämänsä vuosikymmeniä.

 Riivaus-romaanin pohjalta amerikkalainen Neil LaBute ohjasi 2002 elokuvan, jonka pääosassa olivat Gwyneth Paltrow ja Aaron Eckhart.

  "Pidin elokuvasta ja erityisesti Paltrowin suorituksesta mutta surin sitä, että yksi kirjani keskeinen hahmo, amerikkalainen feministitutkija, oli jätetty pois", Byatt sanoo.

 Neljä vuotta sitten Byatt herätti paheksuntaa kritisoimalla J.K Rowlingin Harry Potter -romaaneja. "Rowling puhuttelee lähinnä aikuisia, jotka eivät tunne todellista fantasiaa tai taikuutta, eivätkä välitäkään niistä", Byatt arvioi.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.