Julkaistu: 25.11.2009 lehdessä osastolla Kulttuuri
Mari Kujanpään kirjoittama ja Aino-Maija Metsolan kuvittama Minä ja Muro voitti tiistaina Suomen Kirjasäätiön myöntämän Finlandia Junior -kirjapalkinnon, joka on suuruudeltaan 30000 euroa. Palkinnon valitsi viittomakielinen rap-artisti Signmark.
Signmark piti Finlandia Junior -kilpailun voittajan valintaa kuudesta ehdokkaasta vaikeampana kuin esiintymistä tuhansien ihmisten edessä.
"Luettuani kaikkien ehdokkaiden kirjat, totesin, että kirjat olivat ainutlaatuisen upeita. Olisin kuitenkin toivonut, että lasten ja nuorten kirjat kilpailisivat omassa sarjassaan."
Signmark päätyi Mari Kujanpään kirjaan Minä ja Muro, koska sen päähenkilö Lauha toimii hyvänä roolimallina muillekin lapsille ja nuorille.
"Yhdeksäsluokkalainen työharjoittelussa oleva Heta on mainio esimerkki muillekin nuorille siitä, että pienempien lasten puolia on aina pidettävä. Joskus jopa kuuntelu riittää. Lauhan tarinaan voi moni lapsi samastua. Vaikka tarina on koskettavan surullinen, sieltä löytyy myös iloisia kohtia."
KOMMENTTIVoittajan pitää erottua 25.11.2009
Kuvituksella lämpöä vaikeaan aiheeseen 25.11.2009
Nalle lohduttaa yksinäistä tyttöä 25.11.2009
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi