perjantai 25.5.2012 | Urpo  Onnittele e-kortilla
KOMMENTTI

Tätä on odotettu

13.10.2010 3:00

Alexandra Salmela tekee kirjallisuushistoriaa.

Ruotsinkielinen kirjallisuutemme on saanut ulkomaanvahvistuksia, viimeksi Zinaida Lindénin Venäjältä, mutta tätä toista kotimaista, harvinaista suomalais-ugrilaista kieltä ei ole aiemmin otettu aikuisen taideproosan haltuun. Ei ainakaan näin.

Kiinasta Suomeen muuttanut Tao Lin julkaisi kaksi vuotta sitten teoksen Suomen taivaan alla (Enostone), joka oli lähinnä raportti siitä, miten aasialaisesta kulttuurista Suomeen tupsahtanut nainen selviää rajusta muutoksesta.

Iranilaissyntyinen Alexis Kouros voitti Gondwanan lapsilla Finlandia Junior -palkinnon 1997, ja julkaisi seuraavanakin vuonna lastenromaanin, mutta on sittemmin tehnyt muita töitä.

Petroskoista Lappeenrantaan muuttanut Arvi Perttu taitaa monta kieltä, vaan ei ole vielä lyönyt itseään kunnolla läpi.

Ruotsissa niin sanottu maahanmuuttajakirjallisuus alkaa olla jo niin arkea, että edes koko ikävästi syrjivää termiä ei enää tarvita.

Salmela ja Teos löysivät toisensa lehti-ilmoituksella. Kustantamo haki tekstejä antologiaan Mikä ihmeen uussuomalainen (2009), ja perheenäiti lähetti novellin Se oikea, aito maahanmuuttajablues.

Siitä oli hyvä jatkaa.

Helsingin Sanomat | hs.kulttuuri@sanoma.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.