25.10.2008 11:14
Esikoisdekkarikirjailijat Stefan Nyman ja Mika Vehmersuo.
”Pidän ihmisten pelkojen kuvaamisesta, ne kertovat minkälainen on meidän kulttuurimme”, sanoo esikoisdekkaristi Stefan Nyman.
Helsingin Kirjamessujen dekkarilauantai avautui esikoisdekkaristien esittelyllä. Turussa opiskelevan Nymanin Anna online –romaani on psykologinen kauhukertomus, joka sijoittuu nettiin ja nettimaailmaan. Se ilmestyy sekä suomeksi että ruotsiksi samaan aikaan.
”Pohjimmiltaan aiheena on modernin ajan epävarmuus, esimerkiksi miten voi olla varma, kuka nettikeskustelussa todella on toisella puolella”, Nyman sanoo.
”Onnellisuutta käsittelevän kirjan jälkeen mietin, mitä on pahuus. Dekkarissa voi käsitellä tällaisia asioita”, sanoo Mika Vehmersuo.
Toinen dekkarilauantaissa esitelty esikoisdekkari, Vehmersuon Pimeyden polte, on perinteinen rikospoliisiromaani, joka sijoittuu pienelle paikkakunnalle – Henning Mankellin tapaan.
Vehmersuo on taustaltaan käsikirjoittaja-ohjaaja, joka on tehnyt monta vuotta Rikostarinoita Suomesta –ohjelmaa. Se on Vehmersuon mukaan antanut näkökulmia poliisin arkeen.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi