sunnuntai 12.2.2012 | Elma  Onnittele e-kortilla
KIRJAMESSUT 2009

Suurlähettiläs ei pidä tosina Jäätteenmäki-elokuvan väitteitä

22.10.2009 13:42

Laura Oja

Suomen entinen Yhdysvaltain-suurlähettiläs Jukka Valtasaari (vas.) oli toimittaja Unto Hämäläisen haastateltavana torstaina kirjamessuilla.

Suomen entinen Yhdysvaltain-suurlähettiläs Jukka Valtasaari (vas.) oli toimittaja Unto Hämäläisen haastateltavana torstaina kirjamessuilla.

Suomen entinen Yhdysvaltain-suurlähettiläs Jukka Valtasaari moittii maanantaina Yleisradiossa esitetyn Anneli Jäätteenmäki -elokuvan Pääministeri väitteitä epäselviksi.

Elokuvassa annettiin kuva, että tuolloinen pääministeri Paavo Lipponen (sd) olisi liittänyt Suomen Yhdysvaltain Irakin-sotakoalitioon. Tätä väitettä oppositiojohtaja Anneli Jäätteenmäki (kesk) käytti elokuvan mukaan ja todellisuudessakin hyväkseen käydessään eduskuntavaalikampanjaa keväällä 2003.

Helsingin kirjamessuilla puhuneen Valtasaaren mukaan Suomi tarjosi apua sodan jälkeiseen jälleenrakennukseen ja rauhanturvaamiseen. Valtasaari oli itse mukana, kun Paavo Lipponen ja yhdysvaltain presidentti George W. Bush kävivät keskusteluita Valkoisessa talossa.

Valtasaari vakuutti, että voisi vannoa tiedot tosiksi "käsi Raamatulla".

Myöskään keväällä 2003 todellisissa vaaliväittelyissä esitetyt väitteet Suomen halukkuudesta sotaan eivät Valtasaaren mukaan ole välttämättä perustuneet tosiasioihin.

Valtasaari sanoo, että ei ole nähnyt todellisuudessa käytyjä vaaliväittelyitä, eikä pysty siksi arvioimaan niissä esitettyjä väitteitä.

"Kuitenkin sen mitä lehdistä luin, sitä en ainakaan tunnistanut", Valtasaari sanoo.

Valtasaari esitteli kirjamessuilla Myrskyn vuodet -kirjaansa, joka kertoo hänen diplomaattiurastaan.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.