lauantai 11.2.2012 | Talvikki  Onnittele e-kortilla
INTERNETIN KIRJEENVAIHTAJA Tällä palstalla seurataan World Wide Webin uutisia, ilmiöitä ja outouksia.

Tee se itse -rockvideo

11.2.2007 0:00

youtube

Henna ja Hanna revittelevät Juicen Siniristiloppumme-kappaleen musiikkivideolla.

Henna ja Hanna revittelevät Juicen Siniristiloppumme-kappaleen musiikkivideolla.

 Musiikkikomedia Wayne's Worldin huippukohdassa autollinen hevitoopeja laulaa nauhan päälle Queenin Bohemian Rhapsodya. Kotitietokoneiden parantuneiden tehojen ansiosta diggailun voi nyt viedä askeleen pidemmälle. Netissä on alkanut liikkua yhä runsaammin niin sanottuja fanivideoita.

Fanivideon ideana on tehdä itse musiikkivideo alkuperäisäänitteeseen. Kuvamateriaalina voi hyödyntää ihan mitä tahansa, kuten valokuvia, kännykkävideoita, animaatioita tai pätkiä oikeista elokuvista.

Villityksestä voi syyttää osaksi Windows XP -käyttöjärjestelmän Movie Maker -ohjelmaa, jolla monet videot on koostettu.

Fanivideoita löytää helpoiten YouTubesta artistin tai kappaleen nimellä. Joukossa on paljon suomalaisia videoita. Oivaltavia esityksiä ovat vaikkapa nimimerkki Puppsin tekemä Elämänmeno (Leevi and the Leavings), Salamakissan Salla tahtoo siivet (PMMP) ja Pooki82:n Harlem Davidson (Don Johnson Big Band).

Tekijänoikeuksien kannalta videot ovat upottava suo. Monen fanin innostus lopahtaisi alle sekunnissa, jos hän joutuisi hoitamaan videota varten kaikkien osapuolten asianmukaiset luvat.

Levy-yhtiöissä kuitenkin ymmärretään, että itse tehdyt musiikkivideot ovat myös ilmaisia mainoksia. "Se, että fanit tekevät videoita ja laittavat niitä ilmaiseksi nettiin, on pelkästään myönteistä. Tekijänoikeuksien suhteen ilmiössä on oma problematiikkansa, mutta se ei ole ongelmista suurin", Sony BMG:n toimitusjohtaja Kimmo Valtanen sanoo.

Entä mitä tuumaa artisti itse? Muusikko-tuottaja Tommi Lindellin mukaan fanivideot ovat kaksipiippuinen juttu.

"Haluan periaatteessa säilyttää oikeuteni päättää itse tekemisistäni. Jos joku fanivideolla onnistuu viemään teokseni ihan uudelle tasolle, niin sehän on hieno asia. Käytännössä tällainen vaan harvemmin toteutuu amatöörivoimin", Lindell sanoo.

Helsingin Sanomat | hs.sunnuntai@sanoma.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.