lauantai 25.5.2013 | Urpo  Onnittele e-kortilla

Jotain uutta, jotain punaista

Punalehtinen kasvi on pienen pihan tai parvekkeen herkkä somiste. Sellaisen löytää jo monentyyppisiin kasvuoloihin.

12.6.2011 3:00

Hanna-Kaisa Hämäläinen ja Mari Mörö

Japaninvaahtera on yksi kauneimmista ruukkupuista. Lajikkeita on satamäärin, mutta punaiset ovat niistä suosituimpia.

Japaninvaahtera on yksi kauneimmista ruukkupuista. Lajikkeita on satamäärin, mutta punaiset ovat niistä suosituimpia.

Punaiset lehdet ilakoivat jo suomalaisissakin puutarhoissa. Isossa pihassa, kukkapaljouden ja vehreyden keskellä ne eivät erotu, mutta yksinään ne säväyttävät.

Ruukkupuutarha tai parveke sopiikin punalehtisille kasveille mainiosti.

Etenkin harmaat kivi- ja betonirakenteet ovat hieno tausta punaisille erikoisuuksille.

Punainen varastaa huomion. Siksi muiden kasvien rooliksi jää ikään kuin tukea ja korostaa punaisia hienouksia. Hopeasävyiset tai valkokukkaiset kasvit ryyditettynä jollakin pikantilla lisukkeella toimivat asetelmissa punaista tehokkaammin.

Punalehtisiä kasveja ei ole meillä vielä mielin määrin, mutta kaikkiin kasvuoloihin ja puutarhoihin löytyy omat lajinsa.

Kivipuutarhaan on purppuraisia mehitähtiä ja maksaruohoja. Samoissa kasvuoloissa viihtyvät punaiset koristeheinät.

Varjoisalle terassille voi hankkia japaninvaahteran, joka on monen harrastajan mielestä kaunein mahdollinen ruukkupuu.

Hyötykasveihin mieltynyt hankkii punaista salaattia, jota voi kasvattaa helposti myös parvekkeella.

Punalehtiset kasvit ovat jalostettuja, mutta eivät välttämättä vaikeita kasvatettavia. Perennoista esimerkiksi purppurakeijunkukka on yhtä kestävä kuin perinteisemmät lajikkeet.

Joistakin kärhöistä tiedetään jalostetun punalehtisiä lajikkeita. Myös purppurainen koiranputki on päässyt kasviharrastajien suosioon.

Pensaista japaninhappomarja ja purppuraheisiangervo pärjäävät ja kasvavat siinä missä vihreät, perinteiset kotikasvit.

Purppuraheisiangervo näyttää punaiselta vain, kun valo paistaa lehtien läpi. Varjossa pensas on lähes musta.

Piikikäs japaninhappomarja tekee keltaiset kukinnot samaan tapaan kuin vihreät pensaat.

Syksyn tullen lehtien väri himmenee, ruskaa ei punaisille kasveille tule.

Puutarhuri Kati Kivelä Viherlandiasta on pannut merkille, että kaikkia punalehtisiä kokeillaan meillä nyt hanakasti. Mutta mikä on kesän punalehtinen puuhitti?

"Koristeomenapuu Royalty on ollut suosittu. Monien muiden jalostettujen erikoisuuksien tapaan se kasvaa hitaasti, mutta pienessä pihassa se ei haittaa."

Kivelän mukaan perennoista esimerkiksi purppurakeijunkukka on kestävä valinta. Kesäkukka-asetelmissa sen sijaan suositaan värinokkosta ja koristebataattia.

Helsingin Sanomat | hs.asunto@sanoma.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.

--%>