12.6.2009 3:00
Limen ja keltavihreän sävyjä istutukseen saa esimerkiksi kääpiövuorimännystä, orvokista, kuunliljasta, suikeroalpista ja sininatasta.
Muodikas kukkaistutus terassille tai parvekkeelle syntyy limen ja muiden vihreiden yhdistelmästä.
Limenvihreitä leikkokukkia on saanut jo muutaman vuoden. Nyt myös pihakasveista on jalostettu limenvihreitä tai sävyyn taittuvia keltaisia lajikkeita. Esimerkiksi suikeroalpista ja koristebataatista on puutarhakaupoissa tarjolla voimakkaan limenvihreitä muotoja.
Myös kesäkukista, esimerkiksi koristetupakasta, on jalostettu limenvihreä versio, samoin ruukkuruususta. Valkoisen ja vaaleanpunaisen jalohortensian nuput pysyvät pitkään limenvihreinä, samoin monien kesäkukkien nuput ovat kirkkaan vihreitä ennen aukeamista. Auenneet kukat voi napsia pois, jos niiden väri ei sovi kokonaisuuteen tai muuten miellytä.
Samettikukkien ja leijonankitojen joukosta löytyy keltaisia lajikkeita, jotka vivahtavat limeen.
Pihaistutusten osana voi käyttää myös huonekasveja. Traakista on hauska raidallinen versio, jossa vuorottelevat lime, tumma vihreä ja valkoinen. Samoin kultaköynnöksestä on jalostettu kuulas muoto, jonka lehdet ovat vaalean limet.
Limenvihreät kasvit sointuvat yhteen kirjavalehtisten pihakasvien kanssa. Esimerkiksi osassa kuunliljoja on samaa voimakasta keltaisen vihreää. Osassa maahumalan ja muratin lajikkeista on kauniinmuotoisen kirjavat lehdet, joiden värit korostuvat limen rinnalla.
Yhdistelmän taustalle voi valita myös yksivärisiä, tummanvihreitä kasveja.
Limeä ja muita vihreitä sävyjä toistavan asetelman piristeeksi käyvät vaaleat tai voimakkaan keltaiset kukat.
Valkoinen rauhoittaa kokonaisuutta. Violetista taas syntyy limen rinnalla yllättävä, jopa ylellisen oloinen yhdistelmä.
Yhdistelmissä käytetyt huonekasvit voi syksyn tullen tuoda taas sisälle.
Kuvan esimerkki-istutuksissa keltaiset orvokit hehkuvat värikkäiden vihreiden kasvien keskellä. Isossa ruukussa taustalla on kääpiövuorimänty. Kummassakin ruukussa kasvaa myös keltavihreitä kuunliljoja ja limenvihreitä suikeroalpeja. Pieneen ruukkuun on istutettu myös kaksi sininataa.
Jyhkeän pyöreät, harmaat ruukut rauhoittavat kokonaisuutta ja nostavat kasvien värejä esiin.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi