25.4.2010 3:00
Laura Helovuoren pianon digitaalinen muunnin muuttaa akustisen pianon sähköiseksi.
Yöllinen musisointi ärsyttää naapureita varmasti, mutta myös päiväsaikaan soittotreenit voivat närkästyttää.
Suomalainen häveliäisyys suitsiikin monen musiikinharrastajan soittoharrastusta: naapuria ei haluta ärsyttää toistuvilla pianoetydeillä tai torven törähdyksillä.
Porvoolaisen pianonvirittäjä Tomi Koposen kenttäkokemuksen mukaan kymmenestä kerrostalopianistista kahdeksan murehtii, että soittoharrastus häiritsee naapureita. Usein naapureilta tuleekin jonkinlaista palautetta.
"Jos esimerkiksi tankataan samaa kohtaa, on naapurin kieltämättä vaikea saada soitosta mitään suurta kulturellia nautintoa."
Koposen mukaan suurimpia ongelmia aiheuttavat äänekkäät pianot ja flyygelit. Suurin osa äänestä kulkee ilman välityksellä, mutta pianon ja flyygelin ääni siirtyy helposti myös rakenteita pitkin muihin asuntoihin.
Rumpalit puolestaan harjoittelevat usein treeni- ja bändikämpillä tai käyttävät sähkörumpuja. Akustisia rumpuja soitetaan lähinnä omakotitaloissa.
"Puhaltimiin on tarjolla sordiinoja, jotka vaimentamat torven äänen melko olemattomaksi. Viulisteillekin on tarjolla sähköisiä vaihtoehtoja. Yleensä näitä soittimia runsaasti soittavat harjoittelevat myös kodin ulkopuolella, joten ääniongelma ei ole niin suuri", Suomen Pianotarvike Oy:tä pyörittävä Koponen kertoo.
Meilahdessa kerrostalossa asuva trumpetisti Miia Reko vahvistaa Koposen väitteen.
Reko on soittanut torvea koko ikänsä. Yleensä hän harjoittelee kaikkein intensiivisimmin kodin ulkopuolella.
Sibelius-Akatemiassa opiskeleva Reko harjoittelee akatemian treenihuoneissa. Kotona hän soittaa vain hätätilassa.
"Onhan niitä vaimentimia, mutta en omista sellaista. On vähän eri asia soittaa niin, että kuulee instrumenttinsa ääneen normaalisti. Tällä hetkellä ei tee mieli harjoitella kotona, koska eristetyssä harjoitteluhuoneessa treenaamiseen on helpompi keskittyä", Reko sanoo.
Tavalliselle pianonsoiton harrastajalle Koposella on hyviä uutisia. Ääntä voi eristää sekä kotikonstein että ammattimaisemmin.
Pehmeästä luonnonkumista tehdyt palaset, jotka asetetaan pianon tai flyygelin jalkojen alle, vaimentavat lattiarakenteita pitkin muihin asuntoihin siirtyvää ääntä.
Eristyspaloja voi askarrella itse, mutta niitä saa muutamalla eurolla myös musiikkiliikkeistä.
Pianon taakse kannattaa laittaa ääntä eristävä seinävaate tai superlonia. Useimmissa akustisissa pianoissa on myös vakiovarusteena oma vaimennuspedaali eli moderaattorihuopa, joka tosin muuttaa äänen melko puuroiseksi.
Jos on valmis sijoittamaan äänettömyyteen vähintään 1 300 euroa, voi akustiseen pianoon tai flyygeliin asentaa digitaalisen sensorin sekä mykistyskiskon, joka estää pianon vasaroita koskettamasta kieliin. Niin sanottu Silent-tekniikka voidaan asentaa pianoon jälkikäteen.
Digitaalinen sensorilista tunnistaa, mitä kosketinta painetaan, ja muuntaa kosketuksen voimakkuuden sähköiseksi ääneksi. Näin tavallinen akustinen piano muuttuu tarvittaessa sähköpianoksi, jota voi soittaa korvakuulokkeilla. Flyygelin muuntotyö maksaa peruspianoa enemmän.
Espoossa asuva musikaalinen pariskunta päätyi hankkimaan akustiseen pianoonsa digitaalisen muuntimen.
Laura Helovuori ja Janne Hautsalo kertovat, että aiemmassa vuokra-asunnossa naapureita tuli ajateltua vähemmän, mutta muutto omistusasuntoon teki häveliäämmäksi.
"Jotenkin sitä ajattelee, etten haluaisi naapureita häiritä sillä, että treenaan jonkun kappaleen kohtaa monta kertaa. Tämä on ollut ihan näppärä ratkaisu", Laura Helovuori sanoo.
Janne Hautsalo nyökkää.
"Oma soittamiseni ei ole niin taidokasta kuin Lauran, joten siitäkin syystä tämä on naapureiden kannalta varmaan ihan hyvä", hän sanoo.
Pariskunnan vaalea akustinen piano muuttuu napin painalluksella sähköpianoksi, jossa soittokosketus on hyvin lähellä akustista.
Suurin ero on se, että kuulokkeista saa kuulumaan heleän standardipianon lisäksi kirkkourkuversion ja useita muita äänivaihtoehtoja.
Pianonvirittäjä Koponen on nähnyt musiikin harrastajien kodeissa monenlaisia viritelmiä.
"Eräs Toivelauluja silloin tällöin päiväsaikaan soittava rouva oli teettänyt kerrostaloasuntoonsa tuplaseinät ja kelluvan lattian pianonsa alle. Silti naapuri oli jatkanut valittamista. Kyllähän soittamisesta aina jotain ääniä syntyy, eikä kerrostalossa voi eikä pidä niitä kaikkia eristää", Koponen sanoo.
FAKTAÄänen täydellinen eristys maksaa 25.4.2010
Helsingin Sanomat | hs.asunto@sanoma.fi