lauantai 11.2.2012 | Talvikki  Onnittele e-kortilla

Valaisevat oivallukset

Hohtava huonekalu tai höyheniin upotettu valokuitu luovat pimeyteen tunnelmaa

13.11.2009 3:00

Kuvat valmistajilta

Italialaisen Mario Bellinin Via Lattea -sohvan kangas on vahvistettu metalli- ja kuitulangoilla. (www.meritalia.it)

Italialaisen Mario Bellinin Via Lattea -sohvan kangas on vahvistettu metalli- ja kuitulangoilla. (www.meritalia.it)

 Kun päivä lyhenee ja pimenee, koti kaipaa valoa. Juuri nyt, ennen jouluvalojen valtakautta, on tunnelmallisen valaistuksen sesonki.

Muotoilijat etsivät jatkuvasti uusia ilmaisukeinoja. Valaisevia esineitä ja huonekaluja siis riittää.

Kymmeniä ja kymmeniä uusia koti- ja ulkomaisia innovaatioita voi kutsua vaikkapa – noh – valaisimiksi. Huonekaluliikkeiden valaiseva kirjahylly ei enää hätkähdytä ketään: nyt myös esimerkiksi jakkara kätkee sisäänsä valon ja pöytälevy valaisee.

Mielikuvituksella ei ole rajoja. Esimerkiksi syksyn Habitare-messujen huikein valonlähde oli kokonainen Via Lattea -sohvakalusto, jonka on suunnitellut italialaiselle Meritalialle milanolainen Mario Belliini. Suomessa sitä myy Skanno.

Valaisevan sohvan materiaalina on metalli- ja kuitulangoilla vahvistettu valkoinen kangas, ja rakenteessa on ilmapusseja, joiden sisään on asennettu led-valot. Sohvassa voi oikeasti istuakin. Valmistajan mukaan se toimii valaisimena ja istuimena niin sisällä kuin ulkonakin.

Kylpyhuoneen hylly voi olla myös valaisin, ja keittiön liesituuletin voi näyttääkin kristallivalaisimelta.

Niihin aikoihin, kun isoisä lampun osti, oli valaisimen muotoja yksi ainoa: toimiva ja jotenkuten turvallinen öljylamppu. Se oli metallia tai keramiikkaa ja lasia, ja sen ainoa tarkoitus oli valaista.

Uudet kuumentumattomat valoratkaisut, esimerkiksi kuidut ja ledit, ovat tehneet mahdolliseksi mitä kummallisimpien, erittäin palonarkojenkin materiaalien käytön ja valolla leikittelyn. Valaisimia tehdään paperista, paperimassasta, pahvista, höyhenistä, silkistä, silkkiperhosen koteloista, puusta, läpikuultavan ohuesta vanerista, akryylistä, muovikalvosta – ja tietenkin tutusti lasista, keramiikasta ja metallista. Valokuidun avulla pelkkä muovilanka tai lasilevy voi olla "valaisin".

Päivän sana on epäsuora valaistus: valonlähde on piilossa, ja valaistus syntyy kirkkaan valon heijastumana erilaisista pinnoista.

Nuoret suunnittelijat ovat Suomessakin tarttuneet taas tunnelmavaloihin. Niiden merkitys korostuu entisestään pimeään vuodenaikaan. Niillä voi kolkonkin kodin saada yhtä kiehtovan näköiseksi kuin taitavasti valaistun teatterinäyttämön.

Varjo, hämärä ja pimeä ovat valon rinnalla merkittäviä tunnelman luojia.

Helsingin Sanomat | hs.koti@sanoma.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.