10.7.2009 3:00
Kirjailija Tomi Kontio syö kerran kuussa Kontulan ostoskeskuksen Helmi Grillissä.
Tarjoilija nostaa kirjailija Tomi Kontion, 44, eteen vajaan 13 euron annoksen perunamuusia ja paistettua maksaa.
Edellisen kerran Kontio tilasi saman annoksen pari vuotta sitten, kun Kontulan ostoskeskuksen Helmi Grilli -ravintola oli vasta avattu. Siitä kerrasta taso on laskenut.
"Maksa on paistettu liian kypsäksi ja muusi on selvästi tehty jauhoista", Kontio arvioi.
Tästäkin huolimatta Helmi Grilli on Kontion mielestä Itä-Helsingin ruokapaikkojen tähtiä. Hänelle maistuu perinteinen kotiruoka ja sellaista täältä saa – kohtuuhinnalla. Lisäksi paikka on siisti, pöydissä syödään enemmän kuin juodaan ja ravintolan kulmasta löytyy pieni leikkinurkka. Sekin on neljän lapsen isälle tärkeä asia.
Kontio on asunut idässä lähes koko elämänsä. Hänen mielestään alueen ruokakulttuuri on vuosien mittaan tasapäistynyt. Kebab-paikat ja kaljakuppilat ovat vallanneet alaa.
"Täällä on varmaan Suomen tihein keskiolutkuppiloiden keskittymä. Se on harmi. Toivoisin, että kontulalaisilla olisi enemmän kelvollisia ruokapaikkoja, joissa ei tarvitsisi vain katsella juopuvia ihmisiä."
Kontion mukaan syypää kehitykseen on Itäkeskus, joka keskitti ravintolatarjonnan kauppakeskukseen.
"Täältä on hävinnyt paljon sitä, mikä oli ennen itähelsinkiläistä kulttuuria: huoltoasemakuppiloita ja pikkuputiikkeja. Itäkeskus ne imaisi."
Kontulan ostoskeskuksessa oli Helmi Grilli -niminen ravintola jo 1960-luvun lopussa. Kontio ehti asioida sielläkin ennen kuin paikka muuttui juottolaksi.
"Klassikkoja olivat krapularuuat, kuten pyttipannu. Se oli tuhtia tavaraa."
Muistissa ovat myös lapsuusajan ravintolakäynnit.
"Isä vei meidät kerran puolessa vuodessa syömään – aina Puotinharjun ostoskeskuksen Puotinkrouviin. Siellä syötiin sipulipihviä."
Omille lapsilleen Kontio haluaisi opettaa monipuolisempaa ruokakulttuuria. Ketjupaikoissa sellainen onnistuu huonosti. "Lastenlistat ovat usein äärimmäisen tylsiä. Aina on tarjolla ne nauravat nakit."
Kuuntele Tomi Kontion haastattelu Radio Helsingistä osoitteessa www.radiohelsinki.fi.
TIETOKULMAKäy myös näissä 10.7.2009
Helsingin Sanomat | hs.kaupunki@sanoma.fi