5.2.2007 0:00
Inhoatko urheilua? Haluaisitko silti kesäksi rantakuntoon?
Osta laihdutuskengät! Vielä parempiin tuloksiin pääset, jos ostat myös laihdutussortsit, -vyön, -sukat, -voidetta, -pillereitä ja Hollywood-juomaa, jolla laihdut 48 tunnissa viisi kiloa.
Tai ehket sittenkään.
Netti on humpuukituotteiden luvattu maa – myös laihdutusvalmisteissa. Useimpien valmisteiden todellisista laihduttavista vaikutuksista ei ole näyttöä, sanoo lihavuustutkija ja professori Aila Rissanen.
"Hauskin tähän mennessä näkemäni tavara on siniset laihdutussilmälasit. Kun ruoka muuttui siniseksi, sitä ei kuulemma voinut oikeasti syödä."
Humpuukituotteita myydään katteettomilla ja fysiologisesti mahdottomilla lupauksilla. Yksittäisen pillerin voidaan väittää laihduttavan kaksi kiloa.
Laihduttajaan vedotaan myös todistajien käytöllä ("minäkin laihduin Fatgirlslim-voiteella") sekä tohtoreilla, joiden menetelmänä tuotetta myydään.
Sellaisten sanojen kuin "läpimurto" ja "sensaatio" käyttö viittaa myös usein hämäykseen.
Useimmilla laihdutusvalmisteilla tähdätään Aila Rissasen mukaan veden poistoon elimistöstä.
Jonkin verran painoon voidaan vaikuttaa myös myös sillä, paljonko suolessa on täytettä.
Lihavuustutkija epäilee, että laihdutusmarkkinat pysyvät villinä niin kauan kuin varsinainen painonhallinta on työlästä ja vaatii elämäntapojen muutosta.
"Mitään ihmelääkettä ei ole olemassa."
Helsingin Sanomat | hs.terveys@sanoma.fi