lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla
MIELIPIDE

Kulttuuripalvelujen rahoitus uusiksi

12.9.2008 0:00

liisa takala

Luokkaretkeläisiä vierailulla nykytaiteen museossa Kiasmassa.

Luokkaretkeläisiä vierailulla nykytaiteen museossa Kiasmassa.

 Kiasma, Helsingin kaupunginteatteri, kaupunginorkesteri ja Kansallismuseo ovat Helsingissä toimivia kansainvälisesti, kansallisesti tai seudullisesti merkittäviä kulttuuriyksiköitä. Sellaisia ovat myös modernin taiteen museo Emma, Espoon Teatteri, Espoo Ciné, Tapiolan sinfonietta ja Gallen-Kallelan museo ja Vantaan Heureka. Paitsi seudun asukkaat myös yritykset hyötyvät näistä seudun kulttuuripalveluista.

Valtio osallistuu pääkaupunkiseudun kulttuurilaitosten rahoitukseen suoraan ja kaupunkien kautta. Sen panos on merkittävä. Kaupungit rahoittavat kulttuuripalveluja myös itse. Kulttuuripalvelujen rahoitus jakaantuu epätasaisesti eri kaupunkien kesken.

Espoon ja Vantaan tulisi osallistua Helsingin kaupungin nykyisin rahoittamien koko seutua hyödyttävien kulttuuripalvelujen rahoitukseen ja hallintoon. Helsingin kaupungin tulisi vastavuoroisesti osallistua Espoon ja Vantaan seudullisesti merkittävien kulttuurilaitosten hoitamiseen. Nyt kehitys on mennyt myös vastakkaiseen suuntaan. Helsinki on luopunut kokonaan Gallen-Kallelan Museosäätiön toiminnan rahoituksesta.

Valtion ja kaupunkien roolit seudun kansainvälisesti ja kansallisesti merkittävien kulttuuriyksikköjen ohjauksessa ja rahoituksessa tulisikin selvittää ja määritellä uudelleen.

Myös Kauniaisten, Kirkkonummen, Vihdin, Keravan, Järvenpään ja Sipoon asukkaat ja yritykset hyötyvät pääkaupunkiseudun kulttuuritarjonnasta. Myös niiden tulisi vastata osaltaan seudun palvelujen rahoittamisesta.

Kulttuuripalvelujen rahoitusvastuun jakaminen tasapuolisesti valtion ja toisaalta kuntien kesken antaisi mahdollisuuksia parantaa nykyisin taloudellisissa vaikeuksissa olevien kulttuuriyksiköiden tilannetta.

Valtiovallan ja pääkaupunkiseudun kuntien yhteistyötä kulttuuripalvelujen kehittämisessä tulisi asettaa selvitysmies. Hänen tehtävänään olisi selvittää seudun kulttuurilaitosten kansainvälinen, kansallinen, seudullinen ja kaupunkikohtainen merkitys.

Arviointia tulisi käyttää hyväksi laitosten kehittämisessä ja rahoitusvastuun jakamisessa valtiovallan ja kaupunkien kesken.

Yhteistyön kehittämisessä voitaisiin edetä yksikkö kerrallaan. Uudistustyö voisi käynnistyä "nollasummapelinä" niin, ettei minkään kulttuuriyksikön talouden perusta heikkenisi.


hallituksen varapuheenjohtaja

Gallen-Kallelan Museosäätiö

Helsingin Sanomat | hs.mielipide@sanoma.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.