lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla
NÄHTÄVYYS

Malagan kuninkaallisia rotkomaisemia

18.12.2004 0:00

päivi klami

Vuoren seinämään on rakennettu puinen kulkureitti, joka nykyään on erittäin huonokuntoinen, sillä esimerkiksi tukikaide puuttuu.

Vuoren seinämään on rakennettu puinen kulkureitti, joka nykyään on erittäin huonokuntoinen, sillä esimerkiksi tukikaide puuttuu.

 Garganta del Chorro Espanjassa Malagan provinssissa on upea nähtävyys. Korkea rotko on etenkin kiipeilijöiden ja vaeltajien suosiossa. Sitä pidetään Malagan sisämaan yhtenä upeimmista luonnonnähtävyyksistä.

Tie Garganta del Chorroon kiemurtelee vuoristomaisemassa sivuten Aloran kylää ja komeaa maurilaislinnaa kylän yläpuolella. Tie mutkittelee pinjametsikössä joenuomaa seuraten rotkolle.

Rotko on syntynyt, kun Guadiarojoki on tuhansia vuosia kuluttanut kalkkikivikallioita. Garganta del Chorron neljä kilometriä pitkä rotko on vain kymmenisen metriä leveä ja noin neljäsataa metriä korkea.

Rotkon seinämään on rakennettu kapea puinen porraspuureitti, jota kutsutaan kuninkaan tieksi (Camino del Rey). Se on saanut nimensä kuningas Alfonso XIII:n (hallitsijana 1902–31) mukaan, joka kulki reittiä pitkin avatessaan Guadalhorcen vesivoimapadon 1920-luvulla.

Hatarien puuaskelmien käyttöä ei suositella niiden vaarallisuuden takia.

Rotkoa voi ihailla joko kauempaa esimerkiksi Garganta del Chorron alapuolella olevan padon luota. Uskaliaammat kulkevat junatunneleiden läpi katselemaan upeita tekojärvimaisemia.

Rotkon toisella puolella vesi hohtaa turkoosina tekojärvissä. Paikka kuuluu Parque de Ardalesin luonnonsuojelualueeseen. Sieltä löytyy myös leiriytymis- ja näköalapaikkoja.

Garganta del Chorrossa on myös leirintäalue ja kiipeilykoulu. Paikka on vaeltajien ja kiipeilijöiden suosiossa juuri rotkon takia.

Pystysuorien seinämien vaikeusasteita on monia. Alueen maasto soveltuu myös hyvin maastopyöräilyyn ja vaeltamiseen.

Helsingin Sanomat | hs.matkailu@sanoma.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.