12.5.2007 0:00
Nairobi. Nairobin kansallispuisto on Kenian vanhin suojelualue 62 vuoden takaa. Aluetta hallitsevat avarat ruohotasangot akasiapensaineen, ylänköjen kuivat metsät, erämaa, kivikkoiset laaksot sekä rotkot.
Ympäristö on varsin monimuotoinen, mikä tarkoittaa myös erikoista kasvillisuutta ja eläimistöä. Kansallispuiston 117 neliökilometrin alueelta on löydettävissä noin 80 nisäkäslajia ja noin 400 lintulajia.
Seitsemän kilometrin päässä Nairobin keskustasta sijaitsevassa kansallispuistossa – Nairobi National Parkissa – on mahdollista nähdä kaikki Afrikan suuret villieläimet elefanttia lukuun ottamatta. Puistosta löytyvät niin leopardi, leijona, puhveli kuin sarvikuonokin.
Valittavissa on joko varsinainen safari, jolla alueella kuljetaan autoilla oppaan kanssa, tai safarikävely, jolla eläimet ovat osittain häkeissä ja sähköaitojen takana.
Nairobin kansallispuisto on yksi harvoista paikoista, joissa sarvikuonoa voi tavata luonnollisessa elintilassaan. Muuta nähtävää ovat seeprat, erityisesti vaalearaitainen albiinoseepra, kissaeläimet sekä lukuisat lintulajit.
Oppaan mukaan alueella on myös yksi pythonkobra, joka lukeutuu maailman vaarallisimpiin käärmelajeihin. Pythonkobra nielaisee uhrinsa kokonaisena, ja sen ruumis venyy uhrin koon mukaan tarvittaviin mittoihin.
Osa eläimistä saapuu puistoon kausittain, osa asuu siellä vuoden ympäri. Seurantaa ja laskentaa tehdään pääasiassa ilmasta käsin sekä eläinten jälkiä seuraamalla.
Kansallispuiston eteläpuoli on avonainen, mikä sallii eläinten liikkumisen alueelle ja sieltä pois.
Safarikävelyn aikana kuljetaan merkittyjä reittejä pitkin. Puurakenteisilta silloilta on mahdollista katsella muun muassa kirahveja ja apinoita kansallispuiston puolelta. Muuten reitti ohittaa eläimet aitojen ja häkkien takana.
Osalla eläimistä on erikoinen tarina. Mailu-niminen antilooppi esimerkiksi löydettiin vain muutaman kuukauden ikäisenä leijonalauman huomasta.
Normaaliolotilassa leijonat olisivat syöneet antiloopin nopeasti. Jostain syystä ne olivat kuitenkin adoptoineet Mailun laumaansa, josta Nairobin kansallispuiston henkilöstö oli sen käynyt pelastamassa.
Kävelyreitin varrella on mahdollisuus nähdä myös sarvikuono, krokotiileja tai raidallinen bongoantilooppi, joka on hyvin kaunis eläin. Bongot ovat luonnossa harvinainen ilmestys, sillä ne pakenevat kuullessaan pienenkin risahduksen.
EU:n rahoittamassa kansallispuistossa käy noin 100 000 ihmistä vuosittain. Se on Nairobin päänähtävyyksiä.
TIETOKULMALähellä Nairobin keskustaa 12.5.2007
Helsingin Sanomat | hs.matkailu@sanoma.fi