15.5.2008 0:00
Harkitsevana miehenä tunnettu keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Timo Kalli puhui vähemmän punnitusti viikko sitten A-Studiossa.
"Minä olen jättänyt oikeusministeriölle ilmoituksen ja en halunnut siinä eritellä, vastoin kuin se laki kehottaa, että yli 1 700 euron tuki ilmoitetaan, keneltä se on tullut", Kalli sanoi.
Vaalirahoitusta koskeva Kallin lausunto oli rehellisyydessään ryhdikäs. Samalla se oli ylimielisyydessään vertaansa vailla. Kansalaisten suuttumuksen sen johdosta voi hyvin ymmärtää.
Varomattomalla lausunnolla Kalli käynnisti tahtomattaan äärimmäisen tärkeän keskustelun vaalirahoituksen avoimuudesta.
Palataanpa ajassa taaksepäin. Euroopan neuvoston korruption vastaisen toimielimen Grecon tarkastajat vierailivat Suomessa viime vuoden kesäkuussa. Ryhmä kehui saaneensa Suomessa hyvän vastaanoton ja tarvittavat tapaamiset olivat järjestyneet kivutta.
Joulukuun alussa valmistui Grecon raportti. Se suositti yksiselitteisesti Suomen tehostamaan lahjontaa koskevaa lainsäädäntöään ja koventamaan rangaistuksia. Raportti ei virittänyt juurikaan keskustelua. Oikeusministeri Tuija Brax lupasi, että hän asettaa työryhmän selvittämään vaalirahoitukseen tarvittavia muutoksia heti vuoden 2008 alussa.
Myös hallitusohjelmassa luvataan, että vaali- ja puoluerahoituksen laki- ja menettelymuutostarpeet arvioidaan Grecon maaraportin valmistumisen jälkeen.
Grecon raportin julkistamisesta on kulunut puoli vuotta, eikä asian tiimoilta ole tapahtunut mitään. Hallitus ei voi vedota kevään muihin kiireisiin: niitä ei ole liiemmin ollut.
Olisiko vaalirahoituksen avoimuus edennyt pelkän Grecon raportin pohjalta? Tarvittiinko varomattomista puheistaan vastaamaan joutunut Kalli ennen kuin alkoi tapahtua?
Mitä ilmeisimmin Kalli näki, että kohu ei laannu itsestään. Ex-ulkoministeri Ilkka Kanervan kujanjuoksu osoitti, että pitkittyessään kriisit pahenevat. Kalli ilmoitti eilen palauttavansa rahat ja julkistavansa niiden antajat. Näin hän myös pelasti oman nahkansa.
Kohu sai Braxiinkin vauhtia. Asiaa pohtiva työryhmä polkaistaan nyt pystyyn pikavauhtia. Siltä voi odottaa myös tuloksia.
Hyvä niin. Nykyinen käytäntö on häpeä vähäisellä korruptiollaan ylpeilevälle Suomelle.
Helsingin Sanomat | hs.kotimaa@sanoma.fi