5.9.2011 3:00
"Uskaltaako Hannu olla oma itsensä? Hän tuntuu miettivän niin paljon, mitä naiset häneltä odottavat", pohtii psykologi ja parisuhdeterapeutti Keijo Markova luettuaan Hannun tarinan.
Markova ei ole tavannut Hannua, mutta uskoo että Hannullekin on olemassa samalla lailla herkkä ja ujo nainen, mutta pettymysten takia ei pidä ruveta täyttämään toisten odotuksia, hän muistuttaa.
Kaikki haluavat tuntea itsensä rakastetuiksi, sillä hyvä itsetunto syntyy suhteesta muihin.
Markova painottaa, että tutustuakseen toiseen pitää olla rehellinen itselleen ja tunteilleen. Hannu on määritellyt itselleen tiukat säännöt, joiden mukaan elää. Hän ei juo, polta tai harrasta irtosuhteita. Ne ovat kaikki hyviä sääntöjä, mutta Markova kysyy, kuka ne on laatinut.
"Jokaisessa meissä on särmikkyyttä ja toisten mielestä jopa huonoja puolia. Tuoko Hannu sosiaalissa tilanteisissa esiin muita kuin hyviä asioita itsestään?"
Jotta parisuhde voi toimia, täytyy hyväksyä myös omat kielteiset tunteensa.
"Jos on vain yhdenlainen miehen rooli, se antaa helposti kuvan kulissimiehestä, joka ei ole todellinen ihminen ollenkaan."
Pariterapeutin mukaan parisuhdemarkkinat voivat kohdella naisia ja miehiä hyvinkin eri tavoin.
Nykyään nainen voi olla sinkku omasta vapaasta tahdostaan, mutta mieheltä kysytään helposti, että "mikäs vika sussa on, kun et ole ketään löytänyt?"
"Mies on monesti riippuvaisempi parisuhteesta kuin nainen, varsinkin jos hänellä ei ole läheisiä ystäviä. Miehet ovat myös parisuhteessa haavoittuvaisempia, sillä mies saattaa ajatella, että hän kelpaisi, jos olisi riittävän hyvä ja arvokas."
Yleensä parisuhteessa olevat miehet ovat yksineläjiä tyytyväisempiä elämäänsä.
Liian tavallinen mies 5.9.2011
Helsingin Sanomat | hs.terveys@sanoma.fi