lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla

Edes ihmeet eivät riitä marisijoille

6.12.2010 8:52

Yksi lempivideoistani internetissä on amerikkalaisen koomikon Louis C.K.:n ”Everything’s Amazing and Nobody’s Happy”. Siinä koomikko kuvailee, miten kiittämättömiä ihmisistä on tullut teknologian suhteen.

Kuka vielä muistaa vanhat, langalliset puhelimet, joissa oli pyöritettävä numerolevy? Tai sen, että laskut piti käydä maksamassa pankissa? Harva meistä muistaa aikaa ennen reittilentoja. Matka Pariisiin kesti päiviä, ei tunteja.

Nyt maailma kaatuu, jos Lapin mökillä netti alkaa tökkiä ja lapset eivät voi katsoa Ylen arkistosta iltasatua. Tai kun Lontoon-lento on tunnin myöhässä ja kännykkä ei ala toimia heti laskeuduttuasi.

Jos huomaat itsessäsi näitä piirteitä, ehdotan joulun välipäiviksi seuraavanlaista teknologiapaastoa: Televisiosta saa katsoa vain Ylen kanavia. Jos haluat katsoa ohjelmia dvd:ltä tai digitallentimen kovalevyltä, sinun täytyy ensin käydä lähimmällä R-kioskilla ”vuokraamassa leffa”. Käynti kioskin pihalla riittää.

Jos tv-paasto käy ylivoimaiseksi, voitte sopia ystäväpiirissänne yhden talouden, jolla on ”satelliittiantenni”. Tämän jälkeen voitte kokoontua heidän luokseen katsomaan ulkomailla tehtyjä roskaohjelmia.

Puhelimet pidetään kodin eteiskäytävän pöydällä, myös silloin kun poistutaan ulos. Kännykkään saa puhua vain puhelinpöydän viereisellä tuolilla istuen. Puhelimen käyttö mihinkään muuhun kuin puhumiseen on kielletty. Jos haluatte tehdä tästä haastavampaa, ohjatkaa kaikki puhelut yhteen matkapuhelimeen. Tämän jälkeen koko perheen puheluihin käytetään vain tätä yhtä kännykkää. Internet on luonnollisesti kielletty.

Eli muista maksaa kaikki laskut etukäteen ja lähettää joulukortit oikeina postikortteina riittävän ajoissa. Ilman nettiä ei aattona voi lähettää kiireessä unohdettuja joulutervehdyksiä. Ja kun naapurin hippi ilmestyy ovelle aattoiltana itse tehtyjen lahjojensa kanssa, peli on menetetty: et voi hankkia vastalahjaksi vuohta Afrikasta tai kummilasta Intiasta.

Kaikki pidemmät matkat pitää tehdä autolla tai junalla. VR:n kyky selvitä talvesta ei ole juurikaan parantunut viimeisen sadan vuoden aikana, joten sitä suositellaan edistyneemmille teknopaastoajille.

Autolla liikkuvilta on kielletty kännykkä, navigointi, automaatti-ilmastointi, luistonesto, abs ja takapenkki-dvd:t. Myös turvavöiden käyttöä kannattaa harkita, koska ne ovat modernia hapatusta. Radiosta saa kuunnella vain Ylen Ykköstä ja Suomea, mp3-tiedostojen soitto kaikissa muodoissaan on kielletty.

Liikunnasta innostuneiden pitää muistaa, että kaikki teknotekokuidut on kielletty. Eli kerrospukeutumisen hikikerrastoon, fleeceihin ja goretexiin voi unohtaa. Tilalle puuvillaa ja villaa, jotka pysyvät mukavan nihkeinä koko loman ajan. Hiihtäjien kannattaa myös tarkastaa sukset, sauvat ja monot hiilikuidun varalta. Lätkähöntsyissä vain puumailat on sallittu.

Jouluateriaa valmistaessa kannattaa huomata, että mikroaaltouuni on pannassa. Sama koskee kaikkia digitaalinäytöllä varustettuja laitteita. Tämä on erityisen haastavaa, jos olette hankkineet juuri huippumodernin kiukaan kauko-ohjauksella tai mökin lämmitys kytketään päälle tekstiviestillä. Jos joku uskaltautuu teknodieetille, pitäkää päiväkirjaa ja lähettäkää se minulle. Paperilla ja käsinkirjoitettuna tietysti.


Kirjoittaja on entinen HS.fi:n tuottaja, joka työskentelee USC Annenbergin tutkijana Los Angelesissa.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.