lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla

Minne katosi Nokian Sports Tracker?

19.7.2010 11:37

Nokian nykyistä alamäkeä voivotellessa unohtaa usein, miten hienoja tuotteita suomalaisjätti on joskus tuottanut.

Reilut kaksi vuotta sitten yhtiö julkaisi Sports Tracker -ohjelman, jolla saattoi seurata omia urheilu- tai ulkoilusuorituksiaan GPS-satelliittipaikannuksen avulla. Se tuntui lähes tekstiviestin veroiselta keksinnöltä, eikä samanlaista ohjelmaa löytynyt vielä edes iPhonelle.

Tosin ohjelma söi akun ennätystahtia ja hyydytti luurin kaikki muut toiminnot ryömintävauhtiin. Mutta se oli erinomainen esimerkki siitä, miten jonkin laitteen yksi hieno ominaisuus saa meidät käyttämään muuten kelvottomia tuotteita.

Ja Sports Tracker oli todella aikaansa edellä: se tallensi GPS-tiedon myös matkalla otettuihin kuviin. Kun juoksulenkin tiedot latasi Nokia verkkopalveluun suoraan puhelimesta, lenkkikaverit näkivät karttapohjalla sekä reitin että siitä otetut kuvat.

Seuraavana vuonna Nokia julkaisi N79-puhelimesta version, jonka mukana tuli Polarin yhteensopiva sykevyö.

Pompin riemusta kattoon: suomalaiset, oman alansa johtavat teknologiafirmat tekivät yhteistyötä, jonka lopputuloksena syntyi täysin ylivoimaiselta tuntuva tuote. Hyvä Suomi!

Sitten meni pari kuukautta, ja Nokia ilmoitti myyvänsä Sports Tracker -toiminnot pois. En uskonut korviani. Moni Nokian työntekijä oli yllättynyt ilmoituksesta, koska tuote oli suosittu myös talon sisällä. Toki startup-yrityksessä kehitys olisi nopeampaa, mutta ilman Nokian markkinointikoneistoa Sports Tracker olisi vain yksi kuntoilusofta muiden joukossa.

Tässä vaiheessa eli kesällä 2009 treeniapurimarkkinat olivat jo täynnä kilpailijoita. iPhonelle löytyi liuta kuntoiluun sopivia ohjelmia ja ranteessa pidettäviin sykemittarikelloihin oli tullut GPS.

Niken iPod-yhteensopiva askelanturi houkutteli halvalla hinnalla ja vahvalla markkinoinnilla leijonanosan iPod-käyttäjistä Nike+ -asiakkaiksi. Sen lisäksi verkossa toimivat Dailymile.com ja HeiaHeia.com imivät kaveriporukoita käyttäjiksi, koska sivustot eivät vaadi toimiakseen mitään teknisiä lisälaitteita.

Nyt Sports Tracker on tekemässä paluuta muillekin laitealustoille kuin Nokian älypuhelimiin ja Polarin sykevyöstä on julkaista uusi versio, joka toimii kaikkien Sports Trackeria tukevien puhelimien kanssa.

Tosin iPhone- tai Android-versioden aikataulusta ei ole vielä mitään tietoa, koska yhtiö pitää päämarkkina-alueenaan Eurooppaa. Lisäksi ilmaiseksi jaettavalla ohjelmalla on aina sama perusongelma: mistä saadaan rahaa, jos perustuote on maksuton?

Joka tapauksessa kannattaa suunnistaa osoitteeseen www.sports-tracker.com, jos taskusta löytyy Nokian 5000-, 6000-, N- tai E-sarjan puhelin. Tai käydä puhelimella suoraan Nokian Ovi Storessa osoitteessa store.ovi.com/content/31721. Sports Tracker on parasta, mitä Nokialandiasta on tullut vähään aikaan. Sitä kannattaa ainakin testata kesälomalla.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.