lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla

Akrobaatti ajattelee vain sirkusta

Ugo Laffolay harjoittelee 40 tuntia viikossa.

23.11.2011 3:00

Cirko-keskuksen Maneesi-salin kupeessa käy kova kuhina. Jouluvarieteen seremoniamestari Angela Wand kirjoittaa oven suussa juontojaan tietokoneelle ja lähistöllä ilma on sakeana keiloista – Erik Åberg harjoittelee.

Salissa kannetaan ruokapöytiä, testataan äänentoistoa ja rakennetaan näyttämöä. Cirkon syyskauden viimeisen esityksen, Euphorian ensi-iltaan on kaksi päivää aikaa.

Tilan toisella puolella Ugo Laffolay seisoo käsillään kahden ohuen kepin varassa. Käsilläseisonta ei kuitenkaan ole nyt kovin hyvä termi: 23-vuotias ranskalainen pysyttelee yhden käden varassa ja taivuttaa vartaloaan kaikkiin mahdollisiin ilmansuuntiin.

Ei näytä helpolta, ja käy ihan varmasti kipeää.

"Siihen tottuu", Laffolay hymähtää. "Sitten siitä tulee elämäntapa, ja olo on todella kummallinen, jos ei harjoittele joka päivä." Hän harjoittelee nykyään 40 tuntia viikossa.

"Koko elämäni on sirkusta. En ajattele mitään muuta, ja aion tehdä tätä 60–70-vuotiaaksi asti. Jos en enää esiinny, ryhdyn valmentajaksi tai fysioterapeutiksi."

Nuorukaisesta olisi voinut tulla muusikkokin. Hän alkoi soittaa pianoa nelivuotiaana kotona Amiensissa. "Äitini on ammatiltaan pianonsoiton opettaja, hän opetti minua."

Äidin kanssa soittaminen ei pojalle kuitenkaan maittanut, joten hän ryhtyi soittamaan myös kitaraa.

Sirkuskouluun hän meni kuuden vanhana, muttei innostunut heti. "En ollut jongleerauksessa hyvä, mutta kiinnostuin, kun saimme uudet opettajat ja ryhdyin harjoittelemaan oikeasti."

13-vuotiaana hän totesi löytäneensä elämäntehtävänsä, ja nyt, kymmenen vuotta myöhemmin, hän on valmistunut kanadalaisesta Montrealin nykysirkuskoulusta.

"Pääaineita piti olla kaksi, ja minä erikoistuin käsilläseisontaan ja liinoilla tehtävään ilma-akrobatiaan. Opiskelimme lisäksi vaikka mitä muutakin, kuten kieliä, anatomiaa, kehonhuoltoa, filosofiaa, tuottamista ja tanssia."

Kuuluisa Cirque du Soleil olisi kiinnittänyt vastavalmistuneen Laffolayn taiteilijakuntaansa, mutta hän valitsi toisen montrealilaissirkuksen. Cirque Éloizessa hän pääsee mukaan uuteen, vasta harjoitusvaiheessa olevaan produktioon.

"Yksi Cirque du Soleilin kiertue-esityksistä on jo 20 vuotta vanha. Haluan tehdä työtä eri hengessä. Olen uudessa esityksessämme lavalla koko ajan ja teen muutakin kuin numeroni."

Helsingissä Laffolay on tukholmalaisten Erik Åbergin ja Viktoria Dalborgin ohjaaman Euphorian tähti. Hän sekä aloittaa että lopettaa esityksen.

Painovoima joutuu muutenkin koetukselle sekä näyttämöllä että katsomossa: varieteeyleisölle tarjoillaan esityksen lisäksi myös ateria.

Aterian kanssa liput kuuden esiintyjän varieteeseen maksavat peräti 80 euroa. "Itsenäisyyspäiväviikon esityksiin ei kuulu ateriaa, ja silloin hinta on 40 euroa", kertoo tuottaja Sanni Pajula.


Euphoria-varietee Uuden sirkuksen keskus Circossa Helsingin Suvilahdessa (Kaasutehtaankatu 1/4). Kantaesitys tänään klo 19. Viimeinen esitys 17. joulukuuta.

Helsingin Sanomat | hs.kulttuuri@sanoma.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.