28.11.2011 3:00
Espoon kansainvälisen koulun oppilaat saavat pitkän odottelun jälkeen yhtenäisen perusopetuksen koulun Espoon Suurpeltoon syksyllä 2015.
Yleinen suunnittelukilpailu Opinmäen koulusta päättyi perjantaina. Osallistuneet ehdotukset ja voittaja julkaistaan helmikuussa.
Alun perin Opinmäkeä suunniteltiin kahdelle toisistaan erillään olevalle alueelle Pienten Opinmäeksi ja Citykouluksi, mutta sittemmin tästä suunnitelmasta luovuttiin.
Nykyisen suunnitelman mukaan Opinmäen koulu nousee Suurpellossa sijaitsevan Henttaan aukion kulmaan Likusterintien ja Lillhemtintien väliin.
Ensimmäisessä vaiheessa Suurpeltoon valmistuu valtaosa suomen- ja englanninkielisen perusopetuksen tiloista sekä tilat päivähoidolle. Paikkoja on alkuun koulussa noin tuhannelle oppilaalle ja päivähoidossa 120 lapselle.
"Kysyntä yhtenäiselle kansainväliselle peruskoululle on kova. Tällä hetkellä Espoon kansainvälinen opetus on siroteltu ympäri Espoota ja paikkoja ei ole ollut tarpeeksi", sivistystoimen kehittämisjohtaja Kristiina Erkkilä myöntää.
Kansainväliselle koululle on varattu tiloja kolmen luokallisen verran aina ensimmäisestä luokasta yläkouluun saakka. Lisäksi kouluun on tulossa yksi luokka kullekin luokka-asteelle suomenkielistä koulua varten, joka toimii alueen lähikouluna.
Opinmäkeen siirtyy näillä näkymin kansainvälisen koulun oppilaita kolmesta eri toimipisteestä: ala-asteen oppilaat Postipuun koulusta Leppävaarasta sekä Komeetan koulusta Olarista ja yläasteen oppilaat Espoo International Schoolista Pohjois-Tapiolasta.
Yhtenäistä kansainvälistä peruskoulua on odotettu pitkään, Komeetan koulun vanhempainyhdistyksen puheenjohtaja Heli Lankinen kertoo.
Hänen pojistaan Topias, 10, käy neljättä ja Severi, 7, ensimmäistä kansainvälistä luokkaa Komeetan koulussa. Opinmäen koulun valmistuessa Topias menisi kahdeksannelle ja Severi viidennelle luokalle.
Lankisten perheelle se tietäisi hieman lyhyempää koulumatkaa Mankkaalta Suurpeltoon. Koulumatkaa tärkeämpänä Heli Lankinen pitää kuitenkin sitä, että kansainväliselle koululle saadaan vihdoin kunnon tilat.
Komeetan koulussa on tilanahtauden vuoksi annettu opetusta myös viereisen Papinniityn kiinteistön tiloissa, jotka on remontoitu koulukäyttöön 1980-luvulla.
Ahtaus näkyy myös suurina, jopa yli 30 oppilaan luokkakokoina. Opinmäessä luokkakoko on mitoitettu 25 oppilaalle.
Opetus Opinmäessä tulee perustumaan niin sanottuun tutkivan oppimiseen malliin, jolloin opiskelu tapahtuu välillä opettajan ohjauksessa, välillä itsenäisesti ja ryhmissä tutkien, Kristiina Erkkilä kertoo.
Helsingin Sanomat | hs.kaupunki@sanoma.fi