22.10.2011 3:00
Mihin sanaluokkaan kuuluu tämä?
"Pronomini eli nomini?" ehdottaa Kelli Piksar, 16. Oikein menee.
"Suomen kieli on lähellä viron kieltä mutta silti aika vaikeaa", Piksar tuskailee.
Kaksi vuotta sitten Virosta Suomeen muuttaneen Piksarin peruskoulun keskiarvo Latokartanon yläasteelta olisi keväällä riittänyt paikkaan lukiossa, mutta kielitaito omasta mielestä ei.
"Lukiossa on paljon vaikeampia sanoja, ja pitää pystyä kirjoittamaan esseitä. Lisäksi kielioppi on paljon vaikeampaa. En uskonut, että olisin pystynyt siihen ainakaan vielä."
Netistä hän löysi äitinsä kanssa ilmoituksen maahanmuuttajille tarkoitetusta lukioon valmistavasta koulutuksesta. Hän päätti hakea, läpäisi haastattelun ja pääsi luokalle.
Lukioon valmistava koulutus alkoi Vuosaaren lukiossa syyskuun alusta vuoden mittaisena kokeiluna.
Erona esimerkiksi kymppiluokkaan on, että peruskoulun kurssien lisäksi suomen kieltä opiskellaan jopa kymmenen oppituntia viikossa. Saman verran panostetaan opinto-ohjaukseen.
Luokkatoveri Derin Gomeyin, 16, tausta on erilainen kuin Piksarin: hän on syntynyt Suomessa, mutta hänen molemmat vanhempansa ovat Irakista, jossa heillä ei ollut mahdollisuutta opiskella pitkälle.
"Äitini kävi Irakissa koulua vain kuudenteen luokkaan asti. Siksi he ovat kannustaneet minua hankkimaan paremman koulutuksen."
Gomeyin mielestä valmistavan luokan etu on pieni opetusryhmä. Luokalla on vain kymmenen oppilasta.
"Täällä voi keskittyä paremmin kuin esimerkiksi tavallisella kymppiluokalla olisi voinut", hän uskoo.
Lisäksi keväällä suoritetaan jo osia lukiokursseista. Niitä voi myöhemmin lukea hyväksi lukio-opinnoissa.
Valmistava luokka ei kuitenkaan takaa automaattista pääsyä lukioon, vaan oppilaat joutuvat hakemaan paikkaa yhteishaussa kuten muutkin. Piksarin tavoitteena on aloittaa vuoden kuluttua Sibelius-lukiossa.
"Tai jos en sinne pääse, niin Kallion lukioon", hän suunnittelee.
Gomeyi jäisi mieluiten tuttuun Vuosaaren lukioon. Hän on pääsyn suhteen jo nyt luottavainen.
"Kyllä mä uskon, että pääsen ensi keväänä. Sen verran hyvin kokeet on nyt sujuneet."
Helsingin Sanomat | hs.kaupunki@sanoma.fi