22.4.2012 3:00
Tampere. Vapise Helsinki.
Kun suomalaisilta kysytään, mikä on Suomen paras asuinpaikka, Tampere voittaa.
Ylivoimaisesti ja aina. Helsinki jää taakse selvin luvuin.
Tampere on osoittautunut Suomen suosituimmaksi kaupungiksi jo yli kymmenen vuotta putkeen, kun Taloustutkimus on sitä kahden vuoden välein selvittänyt.
Muutama viikko sitten julkistetussa tutkimuksessa ilmeni jälleen, että lähes kolmannes suomalaisista voisi kuvitella muuttavansa Tampereelle.
Nopea puolivakava laskutoimitus: Tampereen väkiluku voisi olla yli puolitoista miljoonaa.
Mistä suosio johtuu? Sitä pitää kysyä kahdelta tutkijalta.
"Tampere on aina pärjännyt, jos ajatellaan koko 1900-lukua tähän päivään saakka. Se on aina ollut vetovoimainen paikka, jonne on hakeuduttu koko maasta. On koettu, että Tampere on ikään kuin helppo paikka tulla, vaikka mikään sulatusuuni se ei olekaan", sanoo porilainen muuttoliiketutkija Timo Aro.
"Tamperelaisia ja hämäläisiä on pidetty sellaisina, joiden pariin on helppo juurtua", hän jatkaa.
Kun puhutaan Tampereesta, puhutaan usein myös Helsingistä. Vertailu tulee itsestään.
"Tampere on Helsingistä poiketen paljon pienemmän kokoinen, tarpeeksi suuri, mutta riittävän pieni. Elämä ja palvelut on helpompi hakea sellaiselta seudulta. Arki on helppoa ja kustannustaso kohtuullinen. Se on kuvaltaan helposti lähestyttävä, helposti tultava ja helposti oltava, Helsinki on vähän sitä kaikkea vastaan", Aro sanoo.
Taloustutkimuksen mukaan ihminen muuttaa työn perässä. Aron mielestä Tampere on vahva kilpailija pääkaupunkiseudulle, kun valintaa tekee muualla maassa.
"Jos on uraorientoitunut, Helsinki on luonnollinen valinta ja etappi matkalla johonkin. Tampereella on mahdollista yhdistää omaan työhön ja urakehitykseen liittyvät asiat miellyttävään ympäristöön ja elämänlaatuun."
Loistava, kuvaa Tampereen seudun tulevaisuutta Tilastokeskuksen kehittämispäällikkö Pekka Myrskylä. Hän perustelee tätä muun muassa elinkeinorakenteella: kaikki munat eivät ole samassa korissa.
"Pirkanmaa on ainoa maakunta, jossa työikäisten määrä ei lähde vähenemään 2010-luvulla, väestörakenne on sen verran edullinen. Se on hyvin poikkeuksellista tässä maassa, kaikissa muissa maakunnissa työikäinen väestö kääntyy vähenemään, Uudellamaallakin kasvu pysähtyy."
Myrskylä uskoo, että arjen helppous on yksi vetovoimaa selittävä syy. "Jos ei ole ihan huipputuloinen, Helsingin seudulla asuminen siirtyy aina vain kauemmas ja kauemmas, mikä synnyttää suuria ruuhkia. Etäisyydet ovat pieniä Tampereen seudulla. Mistä vain voi käydä töissä missä vain."
On silti yksi asia, mikä kaksintaistelussa kääntyy Tampereen tappioksi: meri. Suomalainen on aina hakeutunut asumaan veden lähelle, mutta kaikille eivät Näsijärvi ja Pyhäjärvi riitä.
FAKTAKaksintaistelu 22.4.2012
POIMINTAHelsingin Pajunen: Onnittelen Tamperetta 22.4.2012
TAUSTANäin kaupungit sijoittuivat 22.4.2012
Helsingin Sanomat | hs.kotimaa@sanoma.fi