keskiviikko 22.5.2013 | Hemminki, Hemmo  Onnittele e-kortilla

Isän näköinen kortti aamiaispöytään

6.11.2009 3:00

michael aston

Haitarikorttiin on "kääritty" elokuvalippu isänpäivälahjaksi.<br/>

Haitarikorttiin on "kääritty" elokuvalippu isänpäivälahjaksi.

 Kartonkiarkista leikatun ja haitarimaisesti taitellun kortin avaaminen on kuin lahjakääröä purkaisi. Uusi taitos paljastaa aina uusia isälle räätälöityjä tekstejä ja kuvia.

Hauskasta kuvasta saa idean teksteille ja visuaaliselle ilmeelle. Oman albumin valokuvat, lehdistä leikatut sanat ja kirjaimet ovat kollaasimaisen kortin perusmateriaaleja.

Jos omista kuvista ei löydy sopivaa otosta, etsi postikorteista tai lehdistä. Asettele sanoja graafisesti hyvän näköiseen muotoon. Kuvan kortissa isää kuvaavat adjektiivit muodostavat sydämen.

Viimeiselle sivulle voi liimata lahjakortin esimerkiksi elokuviin, mutta lahjakortti voi olla myös oman perheen keskeinen "palveluseteli", kuten lasten valmistama päivällinen tai auton pesu.

Itse valmistettu kortti ilahduttaa sekä antajaa että vastaanottajaa, persoonallinen kortti on täsmäisku suoraan isän sydämeen.

Tiedustelut: Stockmann (09) 1211

Helsingin Sanomat | hs.koti@sanoma.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.

--%>