4.3.2007 20:47
Eero Heinäluoman mukaan tavoite saada Suomi öljystä riippumattomaksi vuoteen 2030 mennessä on realistinen. ”Sähköntuotannossa täytyy asteittain luopua sekä öljystä että kivihiilestä”, hän sanoo.
Sdp:n puheenjohtajalla Eero Heinäluomalla on huono imago, väitetään. Mielipidemittaukset toisensa jälkeen sanovat, että vain pieni osa kansasta haluaisi hänet pääministeriksi.
Itse hän naureskelee koko puheenaiheelle. "Mielipidekyselyissä istuva pääministeri on aina ollut ennen vaaleja ykkönen", hän kuittaa.
Hän kertoo saavansa ihmisiltä jatkuvasti myönteistä palautetta niin toreilla ja ostoskeskuksissa kuin televisioesiintymisten jälkeenkin. Ihmisten ilmoilla ja televisiossa näkyminen onkin hänen mukaansa ainoa lääke imagon parantamiseen.
"Aion olla oma itseni ja mahdollisimman paljon ihmisten tavattavissa."
Pääministerinä Matti Vanhanen (kesk) sanoo olevansa toimitusjohtaja. Heinäluoma lupaisi olla "asioihin tarttuva, ongelmat tunnistava ja eteenpäin katsova".
Olisiko hän SAK:n tavoitteiden ajaja? "Jokainen tulee jostain, harvempi ei mistään", hän kommentoi työtaustaansa. Suhdettaan SAK:hon hän kuvaa asialliseksi "kuten muihinkin palkansaajien järjestöihin, elinkeinoelämään ja yrittäjäjärjestöihin".
Valtiovarainministerinä hän sanoo aikaa kuluneen enemmän elinkeinoelämän edustajien kuin palkansaajien tapaamiseen. "En ole huomannut, että virkatoimista olisi esitetty arvostelua koko tänä aikana", hän pistää.
Sdp:lle hallitukseen lähdön kynnyskysymys on Heinäluoman mukaan se, että puolueen ajamat yli kahden miljardin euron panostukset työllisyyteen ja palveluihin kirjataan hallitusohjelmaan.
Veronalennuksista Sdp ei lupaa muuta kuin sen, että niitä voidaan tehdä maltillisesti työn verotukseen. Liikkumatila on Heinäluoman mukaan selvästi pienempi kuin kuluneella kaudella.
Neljä vuotta sitten Sdp:n vaaliohjelmassa luki, että "verotuksen liikkumatilaa on käytettävä maltillisesti ja tarkasti työllisyyttä tukien".
Hallituksessa veroja on alennettu roimasti ja varallisuusvero poistettu kokonaan.
Miten äänestäjät voivat luottaa siihen, ettei verolinja sittenkin muutu vaalien jälkeen?
Myös tulevalla kaudella veropäätöksiä tehtäisiin Heinäluoman sanoin "tilanteen mukaan".
Esimerkiksi keskustan lempilapsi, ruuan arvonlisäveron alennuskin voitaisiin toteuttaa, jos rahaa olisi paljon ja Suomi lähellä täystyöllisyyttä.
"Ei kai kukaan vastusta sen alentamista sinänsä. Meillä on vain se epäilys, että se on tehottomasti käytettyä rahaa. Kauppa ottaa siitä kolmasosan katteeseen. Miksei sitä 150 miljoonaa annettaisi suoraan ihmisille?"
Vihreiden perustulon Heinäluoma torjuu jyrkästi samoin kuin kokoomuksen puheet "tempputyöllistämisestä". Eikö Sdp:n työllisyyspolitiikassa muka ole mitään korjattavaa? Tuloloukuissa on edelleen 50 000 työtöntä ja työllisyyskurssien kävijät valittavat usein niiden tehottomuutta.
"Lähtökohta on se, että terveet ja työkykyiset ihmiset ottavat osaa työelämään. Siitä tulee rahaa, jolla voidaan parantaa apurahan saajien sosiaaliturvaa ja yksinhuoltajien toimeentuloa", Heinäluoma sanoo.
Lisäksi Sdp olisi valmis jatkamaan asumistuen maksamista työelämään palaaville työttömille. "Toinen lääke on se, että osittaista hoitorahaa nostetaan, jolloin lasta voi hoitaa osa-aikaisesti ja olla osa-aikaisesti töissä. Osittainen hoitoraha korvaa silloin ansionmenetystä", hän sanoo.
Sdp haluaisi myös mahdollistaa uuteen ammattiin opiskelun ansiosidonnaisella työttömyysturvalla ja lisätä oppisopimuskoulutusta 8 000 paikalla. Viime vuonna niitä lisättiin 5 000:lla.
"Se, mitä kokoomus sanoo tempputyöllistämiseksi, on pitkäaikaistyöttömien auttamista työelämään. He eivät kelpaa työnantajille ilman tukea ja koulutusta."
Temppupuheilla ei Heinäluoman mielestä ole muuta päämäärää kuin peittää se, että nykyhallitus on saanut työllisyyden parantumaan.
KUKA?Sauvakävelevä strategi 4.3.2007
Heinäluoman puhe nuorille 4.3.2007
ARVIOAitous puuttui 4.3.2007
Puheesta sanottua 4.3.2007
Valtionhoitaja tuulipuvussa 4.3.2007
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi