lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla

Elämä älypuhelimen takana

10.2.2011 7:18

Perhe istuu ruokapöydässä, ja isä kumartuu tarkistamaan sähköpostinsa älypuhelimesta. Tytär kertoo päivästään, mutta veli ei kuuntele, koska kosketusnäytön kertomat kaveripiirin tapahtumat kiinnostavat enemmän.

Äiti haluaisi jo keskustelupalstalle vuodattamaan siitä, että perheeseen ei enää ole yhteyttä. Illalla äiti ja isä päivittävät ahkerammin Facebookia kuin kyselevät toistensa kuulumisia. Ihmissuhteiden laatu valuu hiekkaan.

Tällaistako on arki tietoyhteiskunnassa, jossa älypuhelimet tuovat internetin kaikkialle? Näin pelkää äänekäs verkkotutkijoiden joukko, jonka huoli on lisääntynyt samaa tahtia nettipuhelinten kanssa.

"Olemme teknologian avulla jatkuvasti ihmissuhteissa, mutta suojaamme samaan aikaan sillä itseämme niiltä", tunnettu amerikkalaisosiologi Sherry Turkle kirjoittaa tuoreessa kirjassaan Alone Together (Yksin yhdessä). Turklen kirja on kuohauttanut Yhdysvalloissa jo valmiiksi vilkasta keskustelua Facebookin, Twitterin ja muiden verkkosivustojen vaikutuksista nykyelämään. Kriitikoiden mielestä netti ja puhelimet vievät keskittymiskyvyn ja tuhoavat taidon omaksua laajoja asiakokonaisuuksia.

Turkle väittää, että aina läsnä oleva verkko luo viekoitteleva vale-elämän: Facebookista näkee illuusion siitä, miten oma elämä sujuu. Vaikka puhelimiaan räpläävät ihmiset ovat samassa tilassa, he eivät halua tai uskalla olla yhdessä.

"Odotamme koko ajan enemmän teknologialta ja yhä vähemmän toisiltamme", Turkle kirjoittaa. Aiemmin kännykästä saattoi vaivatta naputella lähinnä sähköposteja ja tekstiviestejä. Nyt siitä avautuu Facebookin lisäksi lukematon määrä uutisia, nettivideoita ja pelejä, ja kiusausta on vaikea vastustaa. Moni on vaikkapa sukujuhlissa pöydän ympärillä istujien sijasta mieluummin yhteydessä virtuaaliseen yhteisöönsä – vaikka osa siitä istuisikin vieressä. Arkipuuhat tai yhteiset hetket keskeytyvät jatkuvasti, kun puhelimesta pitää tarkistaa uusimmat kuulumiset tai uutiset.

Olisi silti liioittelua väittää, että verkko eristää suomalaiset toisistaan. Internet ei oikeastaan ole vaikuttanut lainkaan siihen, kuinka usein suomalaiset tapaavat tuttujaan, Tilastokeskuksen Tieto- ja viestintätekniikan käyttö 2010 -tutkimus kertoo. Turkle ja muut kriitikot kysyvät silti syystäkin, mitä kaikkialle tunkeva verkko tekee ihmissuhteiden laadulle. On selvää, että myös verkosta voi löytää ystäviä, rakkauden tai apua päälle kaatuvaan yksinäisyyteen.

Silti varma tapa pilata ihmissuhde on hiplata kaikki illat kumppanin sijasta Facebook-kännykkää.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.